Стига да е истинска, туршията е първо вкусна и второ полезна за здравето. Най-важното обаче е да правим разлика между живата туршия и консервата.
Това заяви Богомил Николов от „Активни потребители“.
От асоциацията направиха тестове на 12 продукта, закупени от търговската мрежа и пазари в София. Целта на проверката е да установи какво е качеството на любимата през зимата храна за мнозина българи.
Според изследването на „Активни потребители“ буркан кисело зеле е равен на една кофичка кисело мляко заради наличието на полезните бактерии при двете храни.
За „Тази сутрин“ Николов обясни, че от 12 проби при две от тях (кисели краставички от бидон) е отчетено наличие на колиформи. По думите му са закупени продукти, които са били съхранявани в бидони, тъй като там се появяват съмненията за хигиената.
Колиформите са основна причина за стомашни разстройства. Те са навсякъде и немиенето на ръце също може да доведе до подобна неразположеност, допълни Николов.
„През етикета трудно бихме установили дали ядем истинска туршия. Най-вероятно по-опитните хора могат да познаят какъв продукт консумират“, заяви експертът.
Той подчерта, че консервата е продукт, който е преминал термична обработка и стерилизация, при която се губят ценните бактерии.
По думите му когато става въпрос за консерва – потребителите не трябва да имат същите очаквания като при живата туршия.
„Може да е вкусно, но не задължително толкова полезно“, изтъкна Николов.
"Чети етикета с Биляна Гавазова" е потребителската рубрика на "Тази сутрин" по bTV, която представя в дълбочина актуални теми за качеството на стоки и услуги, условията на пазара на труда, социални и образователни проблеми. Рубриката се ползва с висока степен на доверие и за кратко време се превърна в запазеното място в българския ефир за защита правата на потребителите.