След редица показни акции, с които бяха спрени и конфискувани тонове храна с изтекъл срок на годност само за година, година и половина, контролните органи и бизнесът заявиха, че хваната негодна и унищожена храна за година е 8-10%.

Снимка: bTV

Според д-р Любомир Кулински от Българската агенция по безопасност на храните е трудно да се изчисли колко от негодното месо от последната акция в Плевен е попаднало в търговската мрежа, защото няма никакви етикети и информация за него. Той увери, че храната на българския пазар е безопасна.

Какво е конфискувано и бракувано по данни на БАБХ за 2019 г.

  • 216 хил. кг бракувани храни
  • Близо 650 са в литри
  • 424 бр. с животински и неживотински произход
  • 5 млн. броя яйца

Колко са извършените проверки

  • Общо за страната – 173 078 бр.
  • 68 бр. затворен обекти

Кои са най-ударните акции през изминалата година?

Снимка: bTV

Април 2019 г. – 64 т храни с неясен произход бяха иззети от НАП и Агенцията по храните от складове на фирма, действала на територията на почти цялата страна – София, Видин, Русе, Добрич, Варна, Бургас, Ямбол, Хасково, Пловдив, Благоевград.

29 август 2019 г. – арестувани 7 души в БАБХ в Бургас, разследвана е ОПГ, занимавала се със събиране на такса спокойствие. Сред задържаните беше и директорът на областната дирекция на д-р Георги Митев, един началник на отдел, инспектори специалисти от Областната дирекция.

Снимка: bTV

4 декември 2020 г. – хранителни продукти и суровини без документи за произход бяха установени в различни обекти на дистрибутори на фирма за производство на млечни продукти, занимавала се с вноса и износа им за ЕС и за трети страни. Проверени бяха редица складове в цялата страна.

Снимка: bTV

18 февруари 2020 г. – над 6 т месо иззе полицията в Плевен. В един от складовете са установени 63 л течност, наподобяваща ракия. В останалите складове са намерени близо 50 т месо  - свинско, пилешко, агнешко, част от него с изтекъл срок на годност, а друга без маркировка и етикети.

19 февруари 2020 г. – затвори предприятие за птиче месо в Луковит, за унищожаване бяха насочени 82 т птичи продукти – те бяха с изтичащ срок на годност, а за обработката на месо е нямало регистрация по закон.

Кирил Вътев от Асоциация на месопреработвателите застана зад идеята, че БАБХ има прекалено много контролни функции и не успява да хване всички нарушители навреме, затова е необходимо да се създаде Закон за браншовите организации.

Ако има такива, които да следят за качеството, няма да има и такса спокойствие, смята той.

Снимка: bTV

„Браншовите организации извършват този контрол, защото те пазят доброто име на производителя, доброто име на марката. На България й липсва закон за браншовите организациите, според който членството трябва да е задължително и тя да е една и да извършва контрола, не е възможна такса спокойствие в такъв случай, защото контролът се извършва между конкуренти“, обясни Вътев.

Вижте още във видеото!

Изберете магазин

Разгледай онлайн нашите промоционални брошури

Цените са валидни за периода на акцията или до изчерпване на наличностите. Всички цени са в лева с включен ДДС.
Advertisement