Отоплението на твърдо гориво гони рекордни цени. Оказва се, че и печките на дърва вече са луксозна стока. В Северозапада отчитат бум в търсенето и сериозен скок в цените.
Въпреки че е краят на октомври, Вергиния Цветанова все още не е палила печката. Времето е топло, а и пести дървата. Високите цени хвърлят в размисъл нея и други хора от село Брусен, дали да не си купят климатик. Решава обаче, че печката на твърдо гориво, макар и на 15 години, не е за изхвърляне.
„Предпочитам да се грея на дърва, макар и скъпо, отколкото на климатик. Понеже съм си на село и в кухнята имам печка на дърва и въглища, която ми върши работа, грея си вода за пране, за готвене, отоплявам се, докато, ако взема климатик, ще бъде само въздуха и нищо друго. Селото си е село с готварски печки“, казва Вергиния Цветанова.
Проверяваме интереса и цените в един от най-посещаваните складове във Враца.
„Да, има търсене. Хора, които са били на газ, сега търсят алтернатива, връщане към дървата, те все още са най-евтиният вариант“, казва София Рашева, продавач-консултант.
Семейство Кръстеви от село Три кладенци избира печка, защото тяхната е за смяна.
„Ние сме с две стаи и голям хол, който е около 20 квадрата, и с една печка отопляваме цял етаж засега, а като дойдат минусите, вече включваме и климатика на помощ, казва Живка Кръстева.
Най-скъпи са печките с водна ризи, с които се отоплява повече от едно помещение. Цените на някои камини стигат до няколко хиляди лева.
Въпреки поскъпването предприятията, произвеждащи такива уреди, са затрупани с поръчки за месеци напред.
Бум в търсенето има не само у нас. Износът към държави, които досега са се отоплявали приоритетно с друг вид гориво, също е нараснал неколкократно.