Последни новини

„Беше много мило“: Путин е обещал на Тръмп да не нанася удари в Украйна една седмица

„Беше много мило“: Путин е обещал на Тръмп да не нанася удари в Украйна една седмица

Напрежението по оста САЩ – Иран: „Времето ви изтича“ – „Пръстът ни е на спусъка“

Напрежението по оста САЩ – Иран: „Времето ви изтича“ – „Пръстът ни е на спусъка“

Предупреждение за потребителите на инжекции за отслабване: Може да има рядък, но сериозен проблем с панкреаса

Атанас Зафиров: Няма да участвам в битката за парламента на следващите избори

Детето, транспортирано с медицински хеликоптер заради усложнения от грип, е в стабилно състояние

Февруари идва с по-висока цена на природния газ

Какво може да се очаква за потребителите, ако бъде сключена сделка за „Лукойл“?

Терзиев: Няма да има промени в зоните за паркиране от утре или в следващите седмици

Надежда Йорданова призна за напрежение между ДБ и ПП при преговорите за общо явяване на изборите

Плевнелиев: Румен Радев абдикира от отговорността си на президент и нанесе удар на демокрацията

Бум на коклюш - 24 000 деца нямат всички ваксини

„Най-рисково е да се пропусне първата доза при кърмачетата“, обясни д-р Христиана Бацелова

Редакторски екип Редакторски екип

Публикувано в  09:43 ч. 10.04.2024 г.

Драстичен скок на случаите на коклюш у нас. От началото на годината случаите на болни са 10 пъти повече в сравнение със същия период на 2023 година. По данни на Министерството на здравеопазването близо 24 000 деца у нас не са направили пълен курс на имунизация срещу коклюш.

„За съжаление според данните на Националния център по заразни и паразитни болести, виждаме, че от 2018 г. досега се поддържат нива на около 91% ваксинирани със задължителната ваксина срещу коклюш в България“, коментира пред bTV епидемиологът д-р Христиана Бацелова от пловдивската болница "Св. Георги".

“Заболяването е силно заразно и за да няма пробив, е необходимо да има по-висок обхват на тази ваксина. При силно заразните и инфекциозни заболявания, предавани по въздушно-капков път, е нужен около 95% обхват на подлежащите ваксинация поне с първа доза. Самата ваксина и боледуване обаче не осигуряват доживотен имунитет и са необходими реваксинации. Нашият имунизационен календар включва три дози, но в други държави реваксинация се прави на всеки 10 години“, обясни д-р Бацелова.

„Най-рисково е да се пропусне първата доза при кърмачетата. Ако се постави, детето започва да изгражда защитата. Не трябва да се отлагат нито ваксинални нито реваксинални дози без медицински причини. Тези ваксини са с много висок профил на безопасност“, допълни още тя.

"Човек не трябва да се самолекува, каквото и заболяване да има. Ако не се чувствате добре, потърсете медицинска помощ", посочи специалистът.

 Какви са препоръките на д-р Христиана Бацелова - чуйте във видеото.

Най-четени
Най-нови