След като метеор изплаши Северозапада и предизвика вълна от емоции, екип на bTV влезе в лаборатория за метеорити в Пловдив.
Георги Пенев от Българската асоциация на търсачите на самородно злато и метеорити показа различни обекти в ефира на bTV и даде съвети как да ги разпознаваме.
„Този метеорит може би е паднал преди 200-300 години най-малко, защото е изветрял и вече е загубил тази черна кора на топене, характерна при прясно падналите метеорити. Тя е заменена от пустинен лак. Всички камъни, които престоят в пустинята дълго време придобиват този пустинен лак. Затова можем да сметнем, че е доста стар“, обясни Георги Пенев.
Той се занимава с рязане на метеорити. След като се нарязват „на филийки“, обектите се полират и се връщат на търговците, които ги продават на колекционери.
„Трябва много опитно око, което да знае какво представлява кората на топене на един метеорит, как тя би се окислила с течение на времето – това е ключово за разпознаване. Това, че един камък е черен, не значи, че е метеорит. Хематити и магнетити много приличат на метеорити, но не са“, допълни експертът.
Цената на видовете метеорити е различна. За тип L3 или LL3 цената би варирала между 3 и 5 евро на грам, каза Георги. Той е убеден, че има отломки от видения у нас метеор.
„Щом е паднал преди два дни, би изглеждал с много черна кора като катран. Кората му ще бъде напукана като на яйце, когато го обелваме. На 10 км над повърхността той рязко се охлажда и това причинява тази напукана кора. Може би основната маса би била около 5-6-10 кг, зависи от състава на метеорита, ъгъла на падане, скоростта. Това е наблюдавано падане, всички колекционери мечтаят да имат метеорит от такова падане“, обясни Георги Пенев.
По думите му такива метеорити биха стрували 10 пъти повече от същия вид, намерен без някой да го е видял.