След години запуснатост и разруха една от най-красивите сгради във Видин еврейската синагога отново отвори врати. Тя ще продължи да функционира, но вече като културен център на името на родения във Видин художник космополит Жул Паскин.

Надеждите са новата придобивка да привлече повече туристи в града на Дунав.

Построена преди почти 130 години с дарения, Видинската синагога е била молитвен дом за  хиляди евреи, населявали града до средата на миналия  век, сред тях и 87-годишният сега Авраам Яков Папаро.

„Е на това място сме играли и сме пели песни, пълно беше с деца, беше много весело. Аз си спомням, че работеше до 1945 година включително. Когато дойдохме след години - такава развалина, такова нещо беше. Тук е било склад за жито, за не знам какво“, каза Авраам Яков Папаро.

По времето на социализма повечето еврейски семейства напуснали Видин, включително и това на Авраам Яков, а синагогата последвала съдбата на повечето храмове у нас.

„През 1961 г. година тръгнах да уча в английската гимназия в София, тази сграда беше превърната в склад на градска търговия и оттук моите родители ми купиха едно пуловерче“, спомня си д-р Илия Калчев.

По щастлива случайност преди няколко десетилетия д-р Илия Калчев става собственик на олтара на сградата.

„Един вече покоен видински художник и скулптор, завършил в Краков, ме намери и ми предложи да закупя олтара на синагогата. Аз бях известен като колекционер, събирах всичко. С една каручка, той се беше направил като водач на рикша, бяхме завили всичко това в хартии, вестници и ми го достави. Оттогава аз го съхранявам с надеждата, че ще намери достойното си място там, където трябва да бъде“, посочи той.

Години наред сградата, която е паметник на културата, е била без покрив и заплашена от срутване.

За възкръсването в почти автентичния ѝ вид са вложени десет милиона лева   по програмата "Региони в растеж", след като еврейската общност в България "Шалом" предоставя сграда на Община Видин.

„Държа да отбележа, че тук няма пластмаса, няма стиропор, няма нищо изкуствено, всичко е възстановено с естествени материали по старовремски методи. Тя пак е Белият лебед на Дунав“, подчерта проектантът Драгомир Йосифов.

Благодарение на отличната акустика от днес сградата ще приютява и музиканти. Благодарение на отличната акустика от днес сградата ще приютява и музиканти.

„Много сме развълнувани. Мисля, че възстановената синагога е символ не само на добрите отношения между Израел и България, но и на добрите отношения между двата народа преди и сега“, каза Йоси Леви Сфари, посланик на Израел.

Възстановяването на  втората по големина синагога в България съвпада с 80-годишнината от спасяването на българските евреи. По този повод роденият във Видин Авраам Яков споделя:

„Ние просто се радваме, че сме живи! благодаря ти, българско общество. Атеистите да не воюват срещу вярващите. Трябва да имаш търпимост. Щом не вярваш Бог, хубаво, но недей да воюваш“, посочи той.