Тези дни в медиите се появи новината за първото българско бебе, което се е родило в семейство от еднополови родители. То е заченато ин витро чрез анонимен донор. Използвани са яйцеклетките на едната бъдеща майка, а другата износва детето и го ражда.

В България обаче липсва правна регулация на този вид семейства и затова еднополовите родители се сблъскват с редица проблеми.

„По закон майка се води тази, която го е родила, а другата няма никакви права”, обясни в „Тази сутрин” Венета Лимберова, председател на младежка ЛГБТ организация "Действие".

По думите й засега у нас липсва политическа воля за регулация на тези случаи.

„Трябва да се акцентира най-вече върху правата на детето, така че децата, които се раждат в еднополови семейства, да не бъдат дискриминирани заради правния статус на родителите”, коментира Лимберова.

Тя уточни, че при евентуална раздяла, нераждалият партньор може да няма достъп до детето си. Също така в случай на смърт на единия родител, другата майка няма никакви права върху детето.

Галина Георгиева е майка на 5-годишно дете. Тя обясни, че в България има повече от 90 души, които отглеждат над 60 деца в рамките на еднополови връзки.

„Дискриминацията не е вродена черта в децата. Тя се придобива на един по-късен етап и е придобит рефлекс от родителите. Децата са любопитни, те не проявяват никакви отрицателни чувства. Имаме и все повече разбиране от страна на родителите”, коментира Галина.

Изберете магазин

Разгледай онлайн нашите промоционални брошури

Цените са валидни за периода на акцията или до изчерпване на наличностите. Всички цени са в лева с включен ДДС.
Advertisement