Ален Делон - символът не само на френското, но и на европейското кино, почина вчера на 88-годишна възраст.

„Винаги ще има „преди Ален Делон“ и никога няма да има „след Ален Делон, защото никой не може да бъде Ален Делон, никой няма право да го имитира, просто е невъзможно“, коментира Костас Гаврас – режисьор и сценарист, който пише сценария на „Господин Клайн“, а актьорът влиза в ролята по великолепен начин.

„След като Ален Делон си отиде, остава огромна празнина, която никой и нищо не може да запълни“, каза актрисата Бриджит Бардо.

Изберете магазин

Разгледай онлайн нашите промоционални брошури

Цените са валидни за периода на акцията или до изчерпване на наличностите. Всички цени са в лева с включен ДДС.
Advertisement

Защитава крайната десница

Бриджит Бардо и Ален Делон имат много общи щрихи в портретите си – особено след апогея на голямата им кинокариера. И двамата имат много категорични, понякога крайни позиции – политически и обществени.

Снимка: Getty Image

Ален Делон винаги е бил много далече от левите политически убеждения, въпреки че артистичната общност във Франция е по-скоро именно техен привърженик.

Ален Делон обаче се припознава в десните и с цялата си популярност дори защитава крайната десница. Точно като Бриджит Бардо през 80-те години, която обаче след това избира да остане настрана от политиката.

Снимка: Getty Image

Самоук актьор и провокатор

Ален Делон е работил с някои от най-големите – с Лукино Висконте, с Жан-Пиер Мелвил, но всъщност актьорът е самоук.

Той е и изключителен провокатор, за разлика от Жан-Пол Белмондо например. Когато Ален Делон отива на снимачната площадка, всички спират да говорят, защото той дистанцира. При Белмондо е обратното – завихря енергия около себе си.

Ален Делон много бързо става звезда и някъде около 1963 година, когато снима „Гепардът“ – филма, който получава наградата в Кан, решава, че вече знае всичко за занаята и иска сам да продуцира и прави филмите си.

Снимка: Getty Image

Разочарованието, че е позабравен и оставен

Оттогава става много трудно управляем от големите режисьорите. Това е и една от причините той да не е една от големите звезди на „Новата вълна“. Той е най-голямата звезда на Трюфо например. Така след 80-те – 90-те години Ален Делон остава с разочарованието, че е позабравен и оставен от френското кино.

Роми Шнайдер и Мирей Дарк

Извън театралната сцена и снимачната площадка Ален Делон е може би една дълбоко мрачна личност в себе си. Живее с миналото и в неговите домове, както в дома, в който си отива – в имението в Души, е като в мавзолей -  пълно е със снимки на двете му големи любови. Това са Роми Шнайдер и Мирей Дарк.

Ален Делон и Роми Шнайдер
Снимка: Getty Image

„Г-н президент не съм ви канил тук"

Много анекдоти се разказват за Ален Делон. Това може би е единственият човек, който си е позволил да изгони президент от дома си. На събиране в имението Души отива и френският президент Валери Жискар д'Естен и Ален Делон му казва „Г-н президент не съм ви канил тук. Аз решавам кой може да влиза в този дом“.

Голямото сбогуване с Ален Делон е през 2019 година на фестивала в Кан, когато той казва „Най-трудното в тази професия е да останеш и аз останах 62 години, благодарение на вас“.

„Първата нощ на покоя“

Филмът „Учителят“ е един от любимите филми на Ален Делон, който обаче не постига грандиозния успех, на който актьорът се надява. Истинското заглавие на филма означава „Първата нощ на покоя“ – за Ален Делон това е 3 часа през нощта на 17 срещу 18 август 2024 година.