„Референдумът в Македония е избор между Европа и изолация. Той обаче дава възмжност да се промени и името на страната според договора от Преспа. Въпросът на референдумът съчетава тези веща, затова е като айсберг – има доста невидими неща”, коментира в предаването „Тази сутрин” по bTV бившият дипломат Александър Йорданов.
Приемането на Договора от Преспа означава, че Македония ще си смени името, уточни Йорданов и посочи, че това обаче ще стане в парламента.
„Повечето гласове ще са „за” – за промяна на името и конституцията, като и за ЕС и НАТО”, прогнозира Александър Йорданов.
Две неща са важни според него в дните преди гласуването – призива на президента Георге Иванова от САЩ да се бойкотира референдума, както и на бившия премиер и лидер на ВМРО, който призовава към същото.
„Тука идва едно изказване – на външния министър на Македония – Никола Иванов. Той каза, че независимо от резултата на референдума, въпросът ще бъде обсъден в парламента. Основното послание на всички политически лидери беше да се гласува, сега обаче външният министър казва – няма значение как ще гласувате. Един политик не трябва да говори така”, смята Александър Йорданов.
Преспанският договор най-напред отряза претенциите на македонците към античното минало на Гърция, посочи още Александър Йорданов.
По думите му гърците дават правото на македонците да се определят след античността както искат и да си изберат, която история искат.
„Тук е проблемът – те навлизат на територията на българската история, но македоците трябва да приемат, че имаме обща история. Проблемът с нас ще си остане, не може да се откажем от научната истина, тя не бива да се смесва с политиката”, според Олександър Йорданов.