„Ако парламентарните избори са сега, бихме имали 5-партиен парламент с основните политически сили от 49-ото Народно събрание и с по-силно изразена борба за трето място“.
Това каза в „Тази сутрин“ социологът от „Маркет ЛИНКС“ Добромир Живков.
Изводите са на база национално проучване, финансирано и реализирано съвместно от bTV и „Маркет ЛИНКС“, проведено сред 1032 лица над 18 г. в страната в периода 26 септември – 8 октомври 2023 г. по методите на пряко лично интервю и онлайн анкета.
Електоралните нагласи към политическите партии са както следва:
По думите на социолога наблюдаваме застиване на ситуацията сред парламентарно представените партии.
„Разликата между ГЕРБ и ПП-ДБ леко се увеличава, но остава в стабилни граници. „Левицата“ остава под черта, ИТН също се колебае, поддържа ниво около 4%. При ДПС не очакваме и не наблюдаваме съществена динамика, както и при останалите политически сили. Всичко това обаче може да се промени след местния вот и да се случат размествания“, обясни Добромир Живков.
Доверие към политическите фигури
Президентът Румен Радев остава с най-високо доверие сред политическите фигури в страната. По думите на социолога това обаче се дължи не толкова на нарасналото одобрение към него, а на намаляването на негативното отношение.
Лидерът на ГЕРБ Бойко Борисов и премиерът Николай Денков са сред фигурите с висока степен на неодобрение.
Следват Асен Василев, Мустафа Карадйъ и Костадин Костадинов.
След тях са Кирил Петков, Христо Иванов, Корнелия Нинова и Слави Трифонов.
Доверие към институциите
Според проучването най-голямо е недоверието към Народното събрание – 63%. Следват съдът и прокуратурата с 59% и 58%. На четвърто място е правителството с 53% неудовлетворение.
По думите на социолога обаче има плавно нарастване на доверието в правителството и към основните политически фигури.
„Този кабинет стартира с много ниска точка на доверие изцяло в институциите и политическия елит. В известна степен е нормално да виждаме подобрение. Има успокояване в нацията“, коментира Добромир Живков.
Нагласите към конституционните промени вижте на графиката:
Според данните повече са тези, които не подкрепят ограничаването на президента при формирането на служебен кабинет.
Мнозинството не одобрява 3 март да бъде заменен от 24 май като национален празник.
Ограничававането на правомощията на главния прокурор и максимум два мандата за кметовете се подкрепят от равен дял от анкетираните - 54%.
Данните по-горе са на база национално проучване, финансирано и реализирано съвместно от bTV и „Маркет ЛИНКС“, проведено сред 1032 лица над 18 г. в страната в периода 26 септември – 8 октомври 2023 г. по методите на пряко лично интервю и онлайн анкета.