В сезона на морските ваканции bTV обръща поглед и към алергиите. Кои са най-честите нежелани реакции и как да се справим с тях?

През летния сезон най-честите алергени са полените, насекомите, плесените, слънцето, мръсния въздух, както и някои сезонни плодове и зеленчуци.

„Алергията е типично именно заболяване. Това означава, че е болест на имунната система, която реагира по неправилен начин на най-различни фактори от околната среда. В резултата на тази „изкривена“ реакция в човешкия организъм се образуват специфични белтъци – т.нар. антитела, които са в основата на алергичната реакция“, обяснява акад. Богдан Петрунов.

Той обясни, че сенната хрема започва с отделянето на прашеца във въздуха през март и април, но продължава до края на август. През лятото най-често срещани са тревните полени, които създават проблеми на мнозина, уточни още академикът и добави към тревите също така пелина, щира и лобода.

„Типичните прояви на сенната хрема са кихане, сърбеж на очите, обилен носен секрет, задух, кашлица, сълзотечение, а понякога и леко повишаване на температурата. Възможно е това състояние да прерасне и в бронхиална астма. А това изисква вече много по-сериозно лечение“, каза още акад. Петрунов.

Снимка: bTV

От думите му стана ясно също така, че през лятото се увеличават и случаите на уртикария в резултат на консумацията на рибни продукти. Това също е неприятно състояние със сърбеж и обриви по кожата. Състоянието се влошава при излагане на слънце.

„Не можем да говорим за слънчева алергия. Тук става дума за отделяне в кожата на едно биологично активно вещество – хистамин, под въздействие на слънчевите лъчи. В следствие на това се получава сърбеж и зачервяване на кожата. Но тук не става дума за алергия, защото нямаме имунен механизъм“, обясни още алергологът.