Броени дни остават до обявяване на генералното класиране за яслите и детските градини в София. По традиция най-голям е недостигът на места за най-малките. Хиляди семейства в столицата отново ще останат в листата на чакащите и тази пролет.
Децата в яслена възраст посещават два типа детски заведения – Самостоятелна детска ясла или яслени групи в детска градина. И в двете институции проблемът е сходен. По закон, в общия случай, там за децата се грижат медицински сестри, не педагози.
Те обаче са на пределна възраст. Средната им възраст е 62 години.
Разгледай онлайн нашите промоционални брошури
Най-възрастната работеща медицинска сестра е на 89 години. Тя работи с деца в яслена група в детска градина. В тази институция работят още 4 медицински сестри, навършили 80 години и 90 сестри, навършили 70 години. Вярно е, че те са опитни и ценни кадри, но от друга страна стои въпросът дали физическото им състояние позволява да обгрижват 20 бебета. В масовия случай те са последна надежда групата да не бъде закрита. Те са пенсионери и биха могли да напуснат във всеки момент. Това са данните за яслите в детските градини, за самостоятелните ясли няма обобщени данни, но и там текучеството е голямо.
В яслите в детските градини една пета от щатните места за медицински специалисти в детските градини са незаети. Общият брой на медицинските сестри, работещи в яслени групи в детските градини е 407. А свободните места са 111.
Резултатът е, че 34 яслени групи в детските градини в София са закрити и са преобразувани в градински групи. Общината е разкрила 16 яслени групи в самостоятелните ясли, но не може да компенсира недостигът. По тази причина под чертата ще останат около 250 деца.
В столичната 16 Детска градина „Приказен свят“ работи най-възрастната действаща медицинска сестра.
Линяна Андреева е на 89 години. Пенсионерка е от 1991 г. Започва работа в яслата преди близо 20 години.
„И аз не мога да повярвам, че на тази възраст работя, но това е“, казва тя.
Лиляна вярва, че на работа я държи любовта към децата. Но и заплатата, с която си помага финансово.
„Нищо не ме затруднява. Дето се вика, имам опит, имам тренинг. Естествено си идват нещата - да ги приемаме, да ги мием, да закусват, да ги занимаваме, после закуска, плод. Ако е хубаво времето навън, да излезем, приказки да четем“, обяснява тя.
В яслените групи се приемат до 22 деца до 3 години. За тях се грижат една сестра и една детегледачка на смяна. А в обедните часове двете смени се засичат.
В яслените групи в тази детска градина са назначени 4 медицински сестри. И три от тях са в напреднала възраст - са на 89, 80, 69 и 30 години.
Най-младата е Михаела Димитрова. Обяснява, че за нея не е недостатък, а привилегия да работи с по-възрастни от нея.
„Много отговорност, възпитание, дисциплина. И на първо място, взимаш опит от по-възрастния колега и се опитваш да работиш качествено като него“, казва тя.
Ръководството на детската градина се опитва да намери млади заместници, но желаещи няма.
„На първо място е заплащането. Защото в България е ниско“, посочва Михаела.
От Столичната община посочват, че се стремят да преодолеят недостига на медицински персонал в яслите. През 2024 г. са увеличили заплатите на медицинските специалисти с една трета. Тези с 30-годишен стаж получават брутна заплата от около 2500 лева. Парите за работно облекло пък са нараснали на 500 лева годишно.
Столичната община, заедно с други големи общини, ще предложи законодателна промяна, с която да отпадне задължението в яслите да работят медицински специалисти.
„Длъжностните им характеристики вече не са по никакъв начин свързани с медицинско образование. Нищо не налага те да имат такова. Затова е добре да се насочим към друг тип персонал. Защото възрастта им е все по-голяма. Директорите на детски градини треперят да не се пенсионира някоя медицинска сестра, защото това означава закриване на групата“, казва Десислава Желязкова, директор на дирекция „Образование“ в СО .
„Ако има една хибридна, смесена специалност, която да подготвя специалистите от една страна по темите за детското здраве и за детското развитие в определените му възрасти, да комбинира в себе си педагогическите подходи и начините на взаимодействие, това ще бъде изключително ценно за специалистите, които ще имат подготовка и в двете области“, посочва Ваня Георгиева, дирекция „Съдържание на предучилищното и училищното образование“ в МОН.
От Здравното министерство коментираха за bTV, че ведомството е последователно в усилията си да направи професията привлекателна за младите.
„Министерството обаче не може да с ангажира с определянето на конкретното място на професионална реализация на вече подготвените кадри“.
Въпреки, че обича работата си, Лиляна Андреева признава, че обмисля да напусне:
„Мисля, да. Още някой и друг месец. Стига толкова“.
Но не, за да почива вкъщи, а за да помага в отглеждането на правнучето си, когато майката се върне на работа.
Последвайте ни за още актуални новини в Google News Showcase