Последни новини

Гръцките власти разбиха престъпни групи, фалшифицирали гориво. Има българска следа

Гръцките власти разбиха престъпни групи, фалшифицирали гориво. Има българска следа

Опашки от чакащи пред Народния театър заради намалени билети, както и в евро

Опашки от чакащи пред Народния театър заради намалени билети, както и в евро

По-бързо до средния доход на ЕС, ако си в еврозоната, сочи Евростат

Батериите за ток – по-ниски сметки и по-сигурна мрежа

Протест в Бяла Слатина: Хора блокират улици след агресията от възрастни към деца в училище

Бойко Борисов: Кметът на София да подаде оставка. Васил Терзиев: Не съм избран да правя безпринципни сделки

Официално: Никола Минчев сред петимата евродепутати с поискани имунитети заради скандала с „Хуауей“

Проверка на bTV: Купуваме си отговори за матурата „на черно“. Изкарахме ли шестица?

Като взривят стена с ръчен гранатомет: Осуетиха опит за бягство на наркобарон от затвор в Словения

Делян Пеевски се срещна с кмета на Горна Оряховица Николай Рашков

89-годишната Лиляна е последната надежда за яслена група в София: Кризата се задълбочава

Над 20% от щатовете за медицински специалисти в яслите са незаети, а десетки групи вече са закрити заради липса на персонал

Мария Савкова Мария Савкова

Публикувано в  08:13 ч. 01.05.2025 г.

Броени дни остават до обявяване на генералното класиране за яслите и детските градини в София. По традиция най-голям е недостигът на места за най-малките. Хиляди семейства в столицата отново ще останат в листата на чакащите и тази пролет.

Децата в яслена възраст посещават два типа детски заведения – Самостоятелна детска ясла или яслени групи в детска градина. И в двете институции проблемът е сходен. По закон, в общия случай, там за децата се грижат медицински сестри, не педагози.

Те обаче са на пределна възраст. Средната им възраст е 62 години.

Най-възрастната работеща медицинска сестра е на 89 години. Тя работи с деца в яслена група в детска градина. В тази институция работят още 4 медицински сестри, навършили 80 години и 90 сестри, навършили 70 години. Вярно е, че те са опитни и ценни кадри, но от друга страна стои въпросът дали физическото им състояние позволява да обгрижват 20 бебета. В масовия случай те са последна надежда групата да не бъде закрита. Те са пенсионери и биха могли да напуснат във всеки момент. Това са данните за яслите в детските градини, за самостоятелните ясли няма обобщени данни, но и там текучеството е голямо.

Снимка: bTV

В яслите в детските градини една пета от щатните места за медицински специалисти в детските градини са незаети. Общият брой на медицинските сестри, работещи в яслени групи в детските градини е 407. А свободните места са 111.

Снимка: bTV

Резултатът е, че 34 яслени групи в детските градини в София са закрити и са преобразувани в градински групи. Общината е разкрила 16 яслени групи в самостоятелните ясли, но не може да компенсира недостигът. По тази причина под чертата ще останат около 250 деца.

Снимка: bTV

В столичната 16 Детска градина „Приказен свят“ работи най-възрастната действаща медицинска сестра.

Линяна Андреева е на 89 години. Пенсионерка е от 1991 г. Започва работа в яслата преди близо 20 години.

Снимка: bTV

„И аз не мога да повярвам, че на тази възраст работя, но това е“, казва тя. 

Лиляна вярва, че на работа я държи любовта към децата. Но и заплатата, с която си помага финансово.

„Нищо не ме затруднява. Дето се вика, имам опит, имам тренинг. Естествено си идват нещата - да ги приемаме, да ги мием, да закусват, да ги занимаваме, после закуска, плод. Ако е хубаво времето навън, да излезем, приказки да четем“, обяснява тя.

В яслените групи се приемат до 22 деца до 3 години. За тях се грижат една сестра и една детегледачка на смяна. А в обедните часове двете смени се засичат.

В яслените групи в тази детска градина са назначени 4 медицински сестри. И три от тях са в напреднала възраст - са на 89, 80, 69 и 30 години.

Най-младата е Михаела Димитрова. Обяснява, че за нея не е недостатък, а привилегия да работи с по-възрастни от нея.

Снимка: bTV

„Много отговорност, възпитание, дисциплина. И на първо място, взимаш опит от по-възрастния колега и се опитваш да работиш качествено като него“, казва тя.

Ръководството на детската градина се опитва да намери млади заместници, но желаещи няма.

„На първо място е заплащането. Защото в България е ниско“, посочва Михаела.

От Столичната община посочват, че се стремят да преодолеят недостига на медицински персонал в яслите. През 2024 г. са увеличили заплатите на медицинските специалисти с една трета. Тези с 30-годишен стаж получават брутна заплата от около 2500 лева. Парите за работно облекло пък са нараснали на 500 лева годишно.

Столичната община, заедно с други големи общини, ще предложи законодателна промяна, с която да отпадне задължението в яслите да работят медицински специалисти.

„Длъжностните им характеристики вече не са по никакъв начин свързани с медицинско образование. Нищо не налага те да имат такова. Затова е добре да се насочим към друг тип персонал. Защото възрастта им е все по-голяма. Директорите на детски градини треперят да не се пенсионира някоя медицинска сестра, защото това означава закриване на групата“, казва Десислава Желязкова, директор на дирекция „Образование“ в СО.

„Ако има една хибридна, смесена специалност, която да подготвя специалистите от една страна по темите за детското здраве и за детското развитие в определените му възрасти, да комбинира в себе си педагогическите подходи и начините на взаимодействие, това ще бъде изключително ценно за специалистите, които ще имат подготовка и в двете области“, посочва Ваня Георгиева, дирекция „Съдържание на предучилищното и училищното образование“ в МОН.

От Здравното министерство коментираха за bTV, че ведомството е последователно в усилията си да направи професията привлекателна за младите.

„Министерството обаче не може да с ангажира с определянето на конкретното място на професионална реализация на вече подготвените кадри“.

Въпреки, че обича работата си, Лиляна Андреева признава, че обмисля да напусне:

„Мисля, да. Още някой и друг месец. Стига толкова“.

Но не, за да почива вкъщи, а за да помага в отглеждането на правнучето си, когато майката се върне на работа.

Последвайте ни за още актуални новини в Google News Showcase

Последвайте btvnovinite.bg във VIBER

Последвайте btvnovinite.bg в INSTAGRAM

Последвайте btvnovinite.bg във FACEBOOK

Последвайте btvnovinite.bg в TIKTOK