Над 1000 български войници и офицери загиват преди 105 години при боевете за защитата на Добрич, останали в историята като Добричката епопея.
На паметни места на Добричката епопея днес ще бъдат положени венци и цветя за 105-ата годишнина от историческото събитие. В драматичния театър "Йордан Йовков" ще се състои премиерата на филма "Епопеята при Добрич". Гвардейски духов оркестър ще изнесе вечерта празнична програма в Летния театър, където честванията ще завършат със светлинно шоу с дронове.
Изложба в историческия музей на Добрич е посветена на събития.
"Тридневните боеве край Добрич от 5,6 и 7 септември през 1916 г. и победата на българската армия до голяма степен допринасят за следващите успешни действия на нашата армия и целия Добруджански фронт. Българската армия се сражава срещу обединените сили на Румънската и Руската армия, като има и една Сърбо-хърватска дивизия. Особено тежки и кръвопролитни са боевете на 7 септември", обясни Живко Марков, уредник в музея.
През 1913 г. Добруджа е откъсната от България и е предадена на Румъния, като през 1916 г. отново е освободена. Според историка Радослав Симеонов битката за Добричката епопея продължава и до днес.
"Все още се борим за нейното място в страниците на учебниците по история", посочи той.
По думите му причината за това е инерцията, политическата конюнктура, страхът да не дразним докачливите си съседи или някой друг.
"Това е първият сблъсък между българи и руси в най-новата ни история. Няма друга битка в нашата история, която да демонстрира с такава категоричност единението между войска и народ. Жителите на град Добрич излизат на позициите и воюват с българската армия", разказа още историкът.