Михаил Минков успя да впечатли десетки престижни медии. Той рисува със светлинна четка в тъмното, докато използва цялото небе за свое платно. И разказва космически истории, здраво стъпил на земята.

Персеиден дъжд, тънката нишка на Млечния път или лунния сърп над морския бряг. За астрофотографа Михаил Минков нощта е най-красивият момент да уловиш света.

„Започнах да снимам нощна фотография, защото тогава се беше родила дъщеря ми и беше на няколко месеца и единствено можех, когато тя лягаше да спи да снимам, случвало се е да снимам цяла нощ и след това да отида на работа. То е като медитация, ти си чуваш дъха, мислите и има такива моменти, когато стоиш под звездния купол и се чувстваш много мъничък, осъзнаваш че не си струва да инвестираш енергия в проблемите си, защото има нещо много по-голямо над теб, отрезвяващо действа“, казва фотографът.

Как се снима астрография?

„Това се случва в пълен мрак, не трябва да има светлинно замърсяване, тоест да има лампи и съответно когато натиснеш спусъка на камерата и зачакаш 20- 25 секунди за експонация и всъщност този елемент на изненадата, това да зачакаш и да видиш на дисплея на камерата какво си уловил - е много красиво. Изисква много планиране, аз съм изцяло зависим от времето. Ако има облаци, нищо не мога да снимам, следя прогнозата до края и понякога тръгвам часове преди да се случи. Така например миналото лято хванах един изгрев на Венера, на плажа Липите в Синеморец“, обясни Михаил Минков.

Плажове, върхове, безкрайни полета и всички те късчета от родното небе, което Михаил предпочита да запечатва в кадър.

„Колкото и да е клише живеем в късче рай. Изключително красиви места има в България, места като Бузлуджа, като арката на свободата на Беклемето, като Потопената църква на язовир Жребчево. Лично аз много обичам да снимам край морето, Камен бряг, Северното Черноморие, тъй като комбинацията от море със звезди е уникална. За мен е много важно децата да се влюбят и да могат да ценят природата, няма нищо по-ценно от тях. Дъщеря ми познава Космоса и за мен тези спомени, които тя ще има, ще ѝ дадат естетика към красивото“, казва фотографът.  

Тази година е и една от най-успешните в професионален план за Михаил. Освен пътуването му до пустините на Йордания, кадърът му с панорама на двете арки на зимния и летния Млечен път попада сред 25-те най-добри астрофотографии в света. А десетки престижни медии споделят запечатания момент.

„Радва ме много това, но най-ме радва, че до името на кадъра стои България, защото реално това слага България на картата на астрофотографската общност в света, разказва за самия кадър“, заяви Михаил.

Днес Михаил продължава да гледа високо към небето и да преоткрива звездния небосклон отвъд видимото за очите.