Ще ви разкажем превратната и героична история на романа "Под игото" - българският епос, който през втората седмица на юли навърши 130 години от своето първо самостоятелно публикуване. Станчо Станчев ни показва първите и най-редки издания, екранизациите през годините и защо всъщност най-емоционалният разказ за Априлското въстание се появява за първи път в Англия. Повече за "Под игото" в рубриката "Задочна България".
"Тая прохладна майска вечер, чорбаджи Марко, гологлав, по халат, вечеряше с челядта си на двора. "Тези редове Иван Вазов написва през 1887 година, когато е политически емигрант в Одеса заради позициите му към Съединението. Повлиян от "Клетниците" на Виктор Юго, дядо Вазов създава един от най-българските литературни светове.
"Под игото" се появява на бял свят благодарение на тогавашния министър на Народното просвещение и приятел на Вазов - проф. Иван Шишманов. Той публикува текста първо в своя "Сборник за народни умотворения", а след първото английско издание насърчава Вазов да издаде романа като самостоятелна книга и на български.
"Под игото" стига в лондонското издателство Хайнеман, след като самите редактори попадат на неофициална преводна версия на романа, която решават да публикуват.
Животът на "Под игото" не приключва с неговата книжна съдба. Във втората половина на 20. век, силно впечатление прави неговата мащабна екранизация на режисьора Дако Даковски от 1952 година.