На 3 май отбелязахме Световния ден на свободата на печата и както всяка година „Репортери без граници“ публикува глобална класация на държавите, в които журналистическата дейност е ограничена или цензурирана.
Според Световния индекс през 2024 г. Италия е паднала с пет места спрямо предходната година и в момента е на 46-то място от общо 180.
От асоциациите на журналистите в Италия отправиха призив към Европейския съюз и гражданското общество, а журналистите от държавната телевизия RAI обявиха безпрецедентна 24-часова стачка в отговор на прекомерния контрол върху тяхната работа.
„Все по-близо до Унгария на Орбан“ – така от асоциациите определиха климата в журналистическата професия на Апенините.
Една от причините Италия да изпада в класацията за свобода на словото е предложението, което се обсъжда в сенатската комисия по правосъдие – да се затегнат наказанията за клевета от страна на журналистите, с опция да се стигне дори до затвор.
В доклада на „Репортери без граници“ се посочват и нарастващите опасения относно влиянието на италианското правителство върху обществената телевизия и по-специално значителните вътрешни организационни промени, направени от изпълнителния директор, назначен от правителството на Мелони в RAI. Последва и редакционна промяна към позиции, които определено са по-близки до тези на политическото мнозинство, отбелязва организацията.
Италия е наблюдавана и заради увеличаването на съдебните дела, заведени от политически фигури срещу онези, които критикуват правителството.
Журналистите от RAI споделиха как след намеса в редакционната политика на телевизията редица новини, неудобни за управляващите, не са били отразени навреме и с обективен поглед върху фактите.
В анализа на „Репортери без граници“ се посочва, че свободата на печата в света през 2024 г. е застрашена точно от тези, които би трябвало да са нейни гаранти: политическите власти.
От своя страна от ръководството на RAI осъдиха стачката и обявиха: не е наложена цензура или скриване на информация. Те приканиха синдикатите да спрат да „популяризират фалшиви новини, които вредят на имиджа на компанията“.
Вижте и коментара на българката Марина Делчева, която тази година беше обявена за „Бизнес журналист на годината“ в Австрия: