На 25 октомври действащата проруска партия „Грузинска мечта“ спечели с неочаквано мнозинство. Обвиненията за фалшифициране на вота и от страна на президента Саломе Зурабишвили предизвикаха невиждани протести. Към Изтока или Запада ще се обърне обществото в страната, разговаряме с водещия журналист на опозиционната телевизия „Формула“ Лука Хачидзе.

Г-н Хатчидзе, след окончателните резултати проруската партия  „Грузинска мечта“ спечели изборите, какво означава тази победа?

Това беше победа с краден вот. Изминалите избори са един звучен шамар срещу години работа по пътя към интегрирането на страната на световната политическа карта. Още в началото на това интервю искам да кажа, че ако нищо не се промени ще сме свидетели на пълна изолация за Грузия и едно все по-голямо влияние на Русия, дори и риск да се превърнем в следващия Беларус. Дори и преди изборите процесът за присъединяване на страната към Европейския съюз беше напълно спрян от правителството, а следващата основната цел на „Грузинска мечта“ е да остави Грузия изцяло в ръцете на Кремъл.

Още в нощта на изборите лидерът на партията Иракли Кобахидзе заяви, че „резултатите показват – грузинското общество гласува за мир и напълно светло европейско бъдеще“. Това наистина ли е така според Вас?

Да грузинците гласуваха за тези ценности, но официалните резултати не показват тях. Изтекоха записи, в които ясно се вижда манипулирането на вота чрез агресия, но и не само. „Грузинска мечта“ успя да изгради стабилна медийна кампания, която беше успешно разпространена сред някои национални канали. Неправителствени организации се опитаха да спрат манипулирането и в деня на вота, но не успяха.

Да, „Грузинска мечта“ говореше за добрия път към Европа, но след изборите всички маски паднаха, те показват колко искат да изолират Запада и да подадат ръка на врага – Русия, която така или иначе вече е окупирала една четвърт от страната.

Президентът Саломе Зурабишвили излезе пред недоволните от резултата граждани също в изборната нощ, като обяви готовност за протести, но може ли тя да повлияе на закона?

Ролята на президента ни е по-скоро символ на свободата тук. Президентската институция е останала единствената независима структура в управлението на страната. Затова и западните лидери се доверяват на Зурабишвили. Опозиционните партии се отказаха от техните отделни мандати, създадоха и коалиция именно с президента Зурабишвили, за да могат да изолират напълно „Грузинска мечта“, така че мисля, че тази посока дава лъч надежда сред населението.

Страхът войната в Украйна да не се пренесе и в Грузия ли е причината някои от грузинците да симпатизират на „Грузинска мечта“?

 

Вижте, грузинците наистина подкрепят Украйна, те виждат ужаса от войната, знамената на Украйна са навсякъде по улиците. Но Иванишвили, най-богатият човек в страната и създател на  „Грузинска мечта“, наистина има нечувана власт и от повече от десетилетие целенасочено работи за отслабването на всички демократични структури до такава степен, че „Грузинска мечта“ копира едно към едно пропагандни руски закони, като ги прилага и тук. Хората се страхуват от войната и затова не се противопоставят.

А къде в тези страхове се появява и президента на Унгария Виктор Орбан, който посети страната часове след финала на изборния ден?

Орбан се опитва да създаде илюзията, че Запада подкрепя и признава изборите. Нито един друг лидер не го направи. Голяма част от законите на Унгария, като този за суверинитета вече са приети и действат и тук, следва се един модел на визити, на пропагандни послания – напълно еднакви с тези по време на изборите в Унгария.

Така например, основното послание на „Грузинска мечта“ по време на изборите беше „Ако изберете Европейския съюз и САЩ, ще влезете във война“. Имаше също така и много фалшиви плакати на квартали в Украйна и Тбилиси, разрушени от руските войски. В Унгария следваха същата пропагандна линия, така че този модел на кооперация между антидемократични правителства, които подкрепят Кремъл се повтаря доста умело в различни точки на света.