За някои звънецът на 15 септември ще удари за първи път.

За директорът на столичното 125-то Средно училище „Боян Пенев“ Венелина Николова това се случва от десетилетия. А тази година за нея ще бъде 35-тата учебна година.

„Емоцията през годините не се промени. За мен 15 септември е изключителен празник. Аз го посрещам с огромно вълнение и се подготвям трепетно“, сподели директор Николова в предаването „Тази събота“.

„Първият учебен ден е денят на първокласниците. Те за първи път прекрачват прага на училището. Съветът ми към родителите е да не закъсняват за откриването на учебната година. Казвам го, защото се е случвало през годините, да водя дечица в класа след началото на тържеството и те са изключително притеснени“, каза още тя.

Съветва още родителите да бъдат спокойни и да се доверят напълно на учителите.

„Важно е родителите да знаят, че ние учителите наистина живеем с мисълта за нашите деца. Казвам „нашите деца“, защото учениците са и наши деца“, добави Венелина Николова.

 

„Предучилищното образование вече е задължително, така че децата би трябвало да са подготвени за учебната година. Даже ние правим тест на нашите бъдещи първокласници за училищна готовност и мога да кажа, че тази година ще постъпят много подготвени деца“, разказа още директор Николова.

За нея най-важно е родители и учители да работят заедно.

„Родители и учители трябва да бъдат от една страна на барикадата. Това, което иска родителят, това иска и учителят за детето. Разбира се, че всеки от своята гледна точка се притеснява за различни неща, но важното е да работим заедно“, смята Николова.

Дългогодишният стаж на директор Венелина Николова ѝ е доказал, че в децата трябва да се възпитават правила.

„Смятам, че телефонът е лична вещ и трябва да стои при притежателя си. Трябва да възпитаваме в децата правила, които да спазват. Те трябва да имат вътрешната убеденост, че телефонът по време на час не може да се използва. Или ще се използва, когато е необходимо“, добави тя.

 

„Убедена съм, че трябва да се борави с новите технологии. Докато са малки децата обаче, това трябва да е изключително умерено. Изкуственият интелект може да се използва положително, но в по-горните класове. По-малките деца трябва да могат да се справят по по-традиционен начин“, каза Николова.

Статистиката сочи, че средната възраст на учителите у нас е под 50 години – тоест младите учители са задържат в професията.

„И в нашето училище се наблюдава тази тенденция, но това е една от най-болните ми теми – кадровата обезпеченост на учебния процес. За съжаление има доста учебни дисциплини, по които много трудно се намират учители – това са математиката, българският език и чуждите езици“, допълни Венелина Николова.

По думите ѝ трябва да има държавна политика в това отношение:

„Особено що се касае математиката и природните науки. Увеличиха преди две години часовете, но никой не помисли, че с това ще са необходими още повече учители.“

За нея стартова заплата в размер на 1853 лева не е достатъчна за млад учител

„Стартовата заплата според мен не е достатъчно стимулираща. Да, последните години имаше сериозно увеличение на учителските заплати и се появи интерес към професията. Но в момента, с инфлацията, която настъпи – тези заплати не са достатъчни“, подчерта директор Николова.