Следва история за силата на човешкия дух и постижения отвъд възможното. 3 минути и 41 секунди - точно толкова са достатъчни на Аленка Артник да превърне невъзможното в история. 

Тя е единствената жена в света, успяла да се гмурне на 122 метра дълбочина, без кислородна маска, там докъдето дълбините на океана превземат тялото и ума ти.

Снимка: Daan Verhoeven

„Когато се гмуркаме на дълбочина под 100 метра, белите дробове се свиват до размерите на топка за тенис и трябва да правим много упражнения, за да се адаптираме към този вид налягане. Вечерта преди важно гмуркане, както и точно преди него, е много важно да запазя възможно най-голямо спокойствие, защото стресът, когато се стремиш към световен рекорд не ти помага, а точно обратното - той изгаря кислорода“, разказа тя пред bTV.

Снимка: Daan Verhoeven

40-годишната словенка е състезател по свободно гмуркане с постоянна тежест, има 14 световни рекорда и е записала името си в Книгата на Гинес. В началото на бляскавата ѝ спортна приказка обаче се крие мрачно детство. Аленка е израснала в семейството на наркозависим брат и баща, който има проблеми с алкохола. И последната искрица топлина, която усеща в родната къща, се изпарява, когато родителите ѝ се развеждат.

Снимка: Alenka Artnik

„Когато бях дете, това беше единствената реалност, която познавах и която тогава смятах за нормална. Разбира се, когато пораснеш, виждаш, че това не е било така. Средата ми беше много хаотична, живеех сред зависими, беше трудно. Започнах да карам кану - каяк, когато бях на 9 години и това беше един вид бягство от дома. Винаги съм била много свързан с морето, това ми помогна да запазя здравия си разум“, добавя световната рекордьорка.

Тежестта на семейните проблеми я завлича все по-дълбоко в отчаянието. Мести се да живее и учи в Любляна, но малко след това губи майка си и брат си. Връзката с баща ѝ избледнява все повече. Потънала в скръб, зимата на 2010 г. се оказва един от най-мрачните периоди в живота ѝ, обмисля самоубийство, останалите ѝ запаси от самочувствие са почти изчерпани.

Снимка: Janmi Wong

"Това беше най-голямата пропаст в живота ми. Не знаех какво да правя, бях толкова отчаяна, че започнах да си мисля просто да приключа с всичко. В една вечер се озовах на мост, погледнах към небето и изкрещях на вселената, че не мога повече. И сякаш подсъзнателно свалих тежката раница, която толкова години ме задушаваше. Но мисля, че това, което наистина ми помогна да продължа, беше съдбата, вярвам в нея. Малко след това срещнах свободното гмуркане. Изглежда, че има някаква закономерност. Сякаш любовта към водата наистина спаси живота ми“, разказа Аленка.

Още от първия опит се влюбва в свободното гмуркане и отново се чувства свързана с водата. Всичко е по старому.

Беше любов от пръв поглед. И ето ме тук след 10 г. – аз съм жената, гмурнала се най-дълбоко на планетата“, добави тя.

Снимка: Daan Verhoeven

Аленка тренира от сутрин до вечер, за да може да постигне симбиоза между физическите възможности на тялото си и силата на ума си.

„Състезанията по свободно гмуркане са много безопасни, но това е така, защото има строги правила, които спазвамe, едно от които е никога да не се гмуркаме сами. Когато поставяш рекорди, организаторите са уредили всичко: медицински екип, екип за безопасност, подводни камери. Всички са там, в случай че имаш нужда от нещо. За мен безопасността е много важна, защото това е единственият начин да се отпусна. Трябва да обявим дълбочината, до която ще се гмуркаме един ден преди опита. Например казвам 122 метра и организаторите поставят въжето точно на тази дълбочина. Облечени сме в специална екипировка. Винаги сме прикрепени със специален ремък към основното въже, в случай че се случи нещо и загубим ориентация, защото там долу е много тъмно. Ако изпаднем в беда, могат да пуснат контрабаланса и да ни издърпат за няколко секунди“, обясни състезателката по свободно гмуркане с постоянна тежест.

Снимка: Alex Stjean

Аленка винаги се гмурка с едно на ум, че няма по-голям господар от океана и трябва да се съобразяваш с това.

„За мен най-критичният момент е, когато трябва да изплуваш. В тази част е много важно да се съсредоточиш, за да не започнеш да мислиш как искаш да излезеш възможно най-скоро. Много е важно да не мислите за световния рекорд, който сте поставили, трябва да запазите концентрация. Трябва да пестите кислорода, а всички мисли изгарят много кислород“, допълни тя.

Снимка: Daan Verhoeven

Историята на Аленка Артник ни напомня, че героите, преборили се с мрачните препятствия на съдбата не са в митове и легенди, а навсякъде около нас. А всяка мечта е постижима стига сърцето ти да бие достатъчно силно за нея.

Изберете магазин

Разгледай онлайн нашите промоционални брошури

Цените са валидни за периода на акцията или до изчерпване на наличностите. Всички цени са в лева с включен ДДС.
Advertisement