Въпреки пластмасовите играчки, които заливат пазара, традицията на истинските коледни украшения все още е жива. Тя се пази само на няколко места в България, а за направата на стъклени играчки за елха са нужни сръчност и желание.
Едно от местата, където традициите се пазят е малката работилница на Костадин Калоянов в Белослав. За да се направят играчките, стъклото се нагрява и придобива определена форма.
„Всички стъклени играчки се правят от стъклени тръби с горелка. Температурата на горилката е 1000-12000 градуса, стъклото е лесно топимо и при около 700-800 градуса вече е готово за работа. След като играчките изстинат, следва процес на посребряване – т.нар. реакция на сребърното огледало. Наливат се глюкоза и разтвор на сребърен нитрат и амоняк, за да се активира реакцията, изделието се потапя в гореща вода с температура около 60 градуса“, разказва Костадин.
Посребряването се прави, за да може вътрешната част на играчката да получи сребърно огледало, което я прави бляскава, лъскава и атрактивна.
„След като играчката е посребрена, разтворът от нея е източен и е изсъхнала напълно, следва потапяне в боя, за да придобие съответния цвят. Оставяме я да се изцеди и е готова за съхнене“, допълва Костадин Калоянов.
Последният етап е декорирането на играчката, което се прави изцяло на ръка.