Трусове в сектор розопроизводство месеци преди началото на новата кампания. Земеделци алармират, че има опасност масиви с маслодайни рози да бъдат изоставени необработвани заради прекалено ниска печалба.
2024 година още не е приключила, но наболелите проблеми в сектор розопроизводство и преработка събра земеделците от казанлъшкия регион на среща. В основата на казуса стои финансирането и ниската печалба от последния сезон.
„Печалбата ни е около 10%, 90% са разходи. Конвенционалният розов цвят тази година се изкупи на 4,00-4,10 лв., 2,00-2,20 лв. отиват само при берачите, а къде са обработките, грижите, обкопаването, торовете, препаратите? И какво остава за самия производител – 10%, това са 30-40 стотинки на килограм. Изключително малко е, защото има хора, които цяла година чакат само на производството“, разказва Ридван Иляз, розопроизводител и преработвател.
Розопроизводителите получават помощи, но настояват те да бъдат по така наречената обвързана подкрепа - субсидиите да не бъдат отпускани на декар, а на килограм изкаран продукт, както е при овощарите.
Разгледай онлайн нашите промоционални брошури
„Искаме тези субсидии, които се получават по украинската мярка, част от тях или нови субсидии да вкараме, както имаше сега предложение да има директно за розопроизводителите – за сондажи, за напояване, за техника, но това нещо да е безвъзмездно или с някаква част на покриване от розопроизводител“, казва Петър Симеонов, пpeдceдaтeл нa Πpoфecиoнaлнaтa acoциaция нa poзoпpoизвoдитeлитe в Бългapия.
По данни на министерството на земеделието в България има над 50 000 декара с рози, които раждат около 10 000 тона цвят. И ако малките производители спрат работа това ще се отрази на целия отрасъл.
„Няма ли го малкият бизнес, не работи нищо. Първо, че дребните розопроизводители са много по-добри стопани на градините си, по-добре ги отглеждат, много по-бързо си обират градините, по-бързо стига цветът до дестилерията, за да бъде обработена“, обяснява Петър Симеонов.
„Това е златото на България. Всеки министър, всеки президент като отиде някъде в чужбина се гордее с розата, подарява розово масло навсякъде, защото това е символът на България“, смята производителят Ридван Иляз.
През това време, докато се опитваме да стабилизираме розовия сектор, държави като Турция, Мароко и Азербайджан подбиват българската цена на розовото масло и се превръщат в конкурент. Въпреки това България все още държи първото място по производство и износ в света.
Последвайте ни за още актуални новини в Google News Showcase
Последвайте btvnovinite.bg във VIBER
Последвайте btvnovinite.bg в INSTAGRAM
Последвайте btvnovinite.bg във FACEBOOK