Тази вечер след централните новини ще може да видите филма „Мисия пеене - по пътя към Бога“ в bTV Репортерите.

В него Ладислав Цветков се среща с две момчета - братя от Дания и от Швеция – които идват в България и благодарение на майка им започват да се учат на църковно пеене. Чрез тяхната лична история проследяваме какво е характерно за църковното славянско пеене и какви са традициите.

Църковната музика е не само забележителна религиозна даденост, но и културна.

Изберете магазин

Разгледай онлайн нашите промоционални брошури

Цените са валидни за периода на акцията или до изчерпване на наличностите. Всички цени са в лева с включен ДДС.
Advertisement

„Брат ми е роден в Дания, иначе аз в Швеция, ама там сме живели много време. И преди три години са преместихме тук. Сега съм ученик, но като странично занимание съм занимавам с пеене и с фотография, казва Мартин Ваидар.

За двамата братя Мартин и Антон изучаването на църковно пеене и участие в църковни служби е неделима част тяхното ежедневие.

„Като майка ми е се възцъркови, тя започна да ни пее църковни песнопения. Тя не знаеше невми, но затова просто ги учихме, като слушахме и просто ги запомняхме“, спомня си Мартин.

„Аз държах исон. Това е една особеност в източно църковното пеене. Исонът също е един от по-сложните неща в пеенето, защото ти трябва да знаеш и основната партия, за да можеш да пригласяш. Звучи много по-красиво и основният певец може да си вземе дъх и такива неща, без да се прекъсва песнопението“, каза още той.

Снимка: Ладислав Цветков, bTV

Мартин и Антон са не просто в крак с времето и са както всички свой връстници. И двамата снимат и виждат бъдещето си да върви в тази посока. Също и с дронове.

„Аз съм ученик в Софийска духовна семинария и много обичам да пея и също се занимавам с видео и снимки. Колекционирах лентови фотоапарати, вече забелязах, че няма много смисъл в това. Но имам около 6-7 фотоапарата. Някои имам от 1913 г. и от 1999 г. Но да, имам много различни.“, казва Антон.

Брат му държи исото, а той пее със отчето.

„Аз почнах да пея преди 2-3 години. И след като изляза от службата, нали съм някак много удовлетворен“, казва още той.

Отец Симеон Генов е преподавател по църковно пеене.

Снимка: Ладислав Цветков, bTV

„Те хем от една страна харесват и намират удовлетворение в църковно пеене, хем от друга страна пък виждат бъдещето си по един модерен начин. И искат да се занимават с визуални изкуства“, казва то0й за двете момчета.

„Това може да се каже, че е много добре. Защото по този начин те могат да въведат, както казахте, съвременната аудитория, съвременните хора, младите хора, които ги влече това нещо, което, както казахте, майки им така е  въцърковена. И оттам тръгва към църковната музика, към Бога, към истините на вярата“, обясни още той.

„Те паралелно с битието, с нормалният живот, практикуват и съчетават  и другите хобита, които ги влекат повече. Всеки младеж го влече от съвременното, за да е еднакъв с другите, но те имат нещо допълнително и нещо отгоре. Тоест, чувство за греховност, чувство за етика, за нравственост, което го дава църквата“, вярва отец Генов.

„Пеенето винаги ще остане в моят живот. И след това ще работя като фотограф, видеограф. Кинематографията много ме интересува“, планира Антон.

Цялата тяхна история може да видите довечера в bTV Репортерите.

Последвайте ни за още актуални новини в Google News Showcase

Последвайте btvnovinite.bg във VIBER

Последвайте btvnovinite.bg в INSTAGRAM

Последвайте btvnovinite.bg във FACEBOOK

Последвайте btvnovinite.bg в TIKTOK