Тайните на хляба с квас: 100-годишни рецепти от 25-годишен пекар

„Обичам да работя с ръцете си. Хлябът ме намери“, споделя Георги

Станчо Станчев Станчо Станчев

Публикувано в  11:37 ч. 25.05.2025 г.

25-годишен пекар от Велико Търново наследява семейния занаят и рецепти на повече от век.

Георги Станчев е на 25-годишна възраст, но майстори хлябове по вековни рецепти.

Срещаме се в мелница край Велико Търново по обяд, когато замесва тестото за следващия ден.

„2017 година, след като се разделих с тогавашната ми училищна любов, реших да ида с майка ми на курс за месене на хляб. Съвсем случайно. И там ме харесаха“, разказва той.

Георги тръгва по пътя на хляба още като гимназист, но днес активно наследява семейния занаят от своите родители.

„Намерих един мир, който в работата с хора го няма. Хлябът както си го направиш, така излиза. Той слуша“, споделя още Георги.

„Квасът е много важен, освен заради активността си, и заради консистенцията си. Ако превтаса, хлябът става допълнително кисел. За да разберем дали квасът, който използваме, е добре – трябва да се вижда пухкавост, да плува във водата и задължително да не се къса“, разказа той.

След като подготви брашното правилно, то трябва да бъде замесено. Днес - за разлика от времената преди векове - тази дейност е по-лесна за хората.

„Буквално допреди 100 години, даже малко повече, хората са използвали квас. Защото тогава никой не е чувал за индустриална мая – особено по селата“, допълни младият пекар.

По думите му хлябът не е вредна храна, а в основата на вкусният хляб е брашното.

„Брашното е нещото, което дава вкусът на хляба. Важно е как е мелено, някои брашна се мелят на валци, вдигат много висока температура и им унищожава вкуса и мириса. Другото нещо е месенето – ако се меси прекалено дълго се получава една оксидация и пак се губи вкусът. И квасът е важен, но в основата е брашното“, обясни Георги.

Радой Ралин казва, че свободата е като хляба - всеки ден се замесва, изпича, изяжда, всеки ден трябва да бъде топла, сладка и достатъчна, за да я споделиш с други.

„Обичам да работя с ръцете си. Хлябът ме намери“, споделя той.

25-годишният Георги е от българите, които живеят сред аромата на своя свободен избор и го споделя с другите всяка сутрин, по тъмно, когато фурните са готови за още.

Последвайте ни за още актуални новини в Google News Showcase

Последвайте btvnovinite.bg във VIBER

Последвайте btvnovinite.bg в INSTAGRAM

Последвайте btvnovinite.bg във FACEBOOK

Последвайте btvnovinite.bg в TIKTOK