23 млн. лв. с ДДС похарчи държавата за ремонта за новата пленарна зала. Народните представители обаче не изкараха дълго там -  едва половин година.

През пролетта на 2021 г. от „Има такъв народ“, предложиха депутатите да се върнат в сградата на площад „Народно събрание“, която е символ на парламентаризма.

„Много пари се изхарчиха и те се наляха в един паметник и символ на комунизма, защото знаете, че другата сграда на Народното събрание е позната като партийния дом, в който дори и вие като журналисти бяхте ограничени и нямахте свободен достъп до отразяването ежедневно на събитията“, заяви Станислав Балабанов от „Има такъв народ“.

Снимка: БГНЕС

Последните заседания в „Света София“ председателства Цвета Караянчева от ГЕРБ-СДС. И днес тя е на мнение, че пустата иначе зала е по-подходяща за рутинния парламентарен график.

„Там са и кабинетите на народните представители и мисля, че е време Народното събрание да се премести там, а тази зала и тази сграда тук да се ползва за тържествени заседания – така, както бяхме решили в 44-ото Народно събрание“, каза тя.

Днес обаче из кулоарите се говори все повече за нуждата от ремонт на парламента, а това означава, че народните представители ще трябва за мислят върху алтернативи за заседанията си.

Тук в сградата на Съединението, депутатите се оплакваха от лошата вентилация, но започне ли ремонтът, те ще трябва да се пренесат в сградата на бившия Партиен дом. Кога ще се случи това обаче, не е ясно.

„И на тази сграда и предстои ремонт, най-малкото на покрива, но виждате и че по фасадата има нужда. Но това, което трябва на първо време да се направи в другата сграда, е да се сложи система за гласуване, защото няма. Предният път беше местена тази система, но тя не може да издържи повече местения, защото е на финала на живота си. 16:32 Моето лично мнение е, че настоящата сграда на площад „Народно събрание“ е автентичната и пленарните заседания трябва да бъдат тук“, заяви Никола Минчев от „Продължаваме промяната“.

Снимка: БГНЕС

„Старият партиен дом и залата, за която се похарчиха десетки милиони, е много по-подходяща за провеждане на ежедневните заседания на Народното събрание“, посочи Борислав Гуцанов от БСП.

„По-важно е съдържанието на сградата. Вярвам, че съдържанието прави смисъла на институцията и се надявам, че все повече народни представители ще влизат обединени и ще олицетворяват надписа, които стои на тази сграда – че Съединението действително прави силата“, каза Цвета Рангелова от „Възраждане“.

Общата площ на помещението е около 1050 кв. м., а само стъкленият купол струваше на данъкоплатеца около милион лева

Новият стъклен покрив придава модерен вид на сградата, а допълнителните подобрения коригират отблясъците на Слънцето.

А залата, макар и мултифункционална, стои празна, като периодично се прави профилактика на техниката.

Снимка: БГНЕС

В зала „Света София“ депутатите могат да правят изказванията си и от място, а функционалността на помещението позволява тук да се свиква и Велико Народно събрание.

Днес темата за празната зала не е на дневен ред за депутатите, защото предстои решаването на най-важният финансов въпрос за държавата – бюджетът.