Ромската махала в Ябланица днес ще бъде почистена от самите роми.

Инициативата е на кмета на града инж. Найден Найденов, който е сключил договор за грант по Програма РОМАКТ.

По програмата се финансират инициативи, чиято цел е справяне с хуманитарната криза, породена от COVID-19. Целта на проекта е да бъдат подкрепени най-нуждаещите се семейства от маргинализираните общности, а средствата са осигурени от Съвета на Европа.

Община Ябланица ще осигури багер, транспортни средства за извозване на отпадъците, изготвяне и раздаване на листовки за предпазване от COVID-19.

Вчера с багер е осигурен подстъп до нерегламентираното сметище в квартала.

На мястото присъстват доброволци от общината, които координират почистването.

Почистването ще продължи поетапно до 15 юли. Планира се да има спортна площадка на това място, а като следващ етап ромите да бъдат заселени на друго място, вече подготвено.

Ще им бъдат предоставени домове на преференциални цени, но първо ще трябва да им се намери работа.

Изберете bTV Новините като ваш любим източник в Google