Среща с една особена категория хора. Те ловят риба, която преди това сами са пуснали в реката, а след като я уловят, отново я пускат във водите, които пък преди това са почистили. За всички тях риболовът не е просто хоби, а мисия: чиста природа, чиста храна, чисти мисли. Обединени са в "Мухаро-спи́нинг" клуб.

Името на "Мухаро-спининг" клуба в Монтана, в който членуват риболовци от цялата страна, идва от двата основни метода, по които пъстървовите риболовци ловят риба. Общото между тях е, че не се използва никаква животинска стръв. Голямата кауза на тези хора е опазване на екоравновесието по поречието на река Огоста, а и не само там.

Те зарибяват реката с пъстървови риби поне веднъж годишно, а почистват поречието поне два пъти.

Изберете магазин

Разгледай онлайн нашите промоционални брошури

Цените са валидни за периода на акцията или до изчерпване на наличностите. Всички цени са в лева с включен ДДС.
Advertisement

Рибарите рядко са сърдити - освен когато почистват чужди боклуци и особено много, ако те са на други рибари.

Снимка: bTV

"Гуми, пластмасови бутилки, памперси, всякакъв вид домашни потреби. Рибарите също замърсяват, защото намираме много опаковки от риболовни принадлежности, храни, бутилки, които са ползвали“, обяснява Кирил Буригин, "Мухаро-спининг клуб – Огоста" – Монтана.

Снимка: bTV

"Тъй като аз също съм рибарка и не ми е много приятно да гледам боклуците около мен, затова решихме да се включим с почистването – за да може и на другите хора да им е приятно“, казва Деница Богородова, доброволец от БМЧК.

Разчистването на водите и бреговете на реката събира доброволци и от други краища на страната, дори и 5-годишни – като Емил, син на Александър от София: за да им е чисто и хубаво. 

„От известно време само е оставено на самотек и затова се налагат по такива организации. Иначе винаги си има поддържане. Той и на Петрохан се възмути как на всяка отбивка по пътя има купчини с боклуци“, казва Александър Вучков, рибар от  София.

След поредните тонове събрани отпадъци, предстои "въвеждане" на млади риби в новия им дом. Те идват от развъдник в пловдивско и са купени с пари на рибарите от "Мухаро-спининг" клуба. Видът е само "балканска пъстърва".

"Първо, важно е рибите да са темперират. В бидона, в който идват, той се стопля по време на пътя и сипваме вода от реката, за да се темперират леко. След това в кофите се слага от тая вода и пак с вода от реката се темперират още един път и тогава вече ги пускаме да отплуват в новия си дом. (0:32) това са риби на година някъде може би, откакто са излюпени или може би и повече и са здрави, но все пак ги предпазва от температурен шок", обяснява рибарят Вальо Контев. 

Освен да чистят и зарибяват, мухаро-спинингистите следят и за незаконен улов. За такъв се смята всеки извън принципа "хвани-пусни" и всеки, при който се използват други методи.

"Просто човек като седи и наблюдава как рибките гонят мухичките и си представете как рибарите гонят рибките“, казва Христо Тодоров от "Мухаро-спининг клуб – Огоста" – Монтана

"Общото между двата метода е, че това е риболов на изкуствени примамки. Основната храна на пъстървите, особено сега пролетно-летния, сезон са мухи, които се люпят във водата и излитат над повърхността. Рибите ги атакуват и така се хранят – по този начин, и ние по този начин ги хващаме“, обяснява Илиян Николов, "Мухаро-спининг клуб – Огоста" – Монтана.

В началото на лятото рибарите организират и училища по муховръз, в които обучават деца на лов с изкуствени мухарки, които имитират водните организми. Така малките се учат да разпознават дори и най-миниатюрните животински видове, развиват хобито си и се учат да наблюдават истински живия свят – този, който е извън екрана на телефона и лаптопа. Всичко в името на мисията да има реки и свят, пълни с живот.

Последвайте ни за още актуални новини в Google News Showcase

Последвайте btvnovinite.bg във VIBER

Последвайте btvnovinite.bg в INSTAGRAM

Последвайте btvnovinite.bg във FACEBOOK

Последвайте btvnovinite.bg в TIKTOK