На разходка с лодка към Северна Полша едно интересно плаващо семейство разказва как една обикновена река се превръща в атракция за поколения.

Бидгошч, Северна Полша. Рибарите и тевтонските рицари го развиват като търговско крепостно селище през далечния 13. век. Днес то е градче с малко над 300 000 жители, катедрали и красивата река Бърда.

Снимка: bTV

Ако преди 8 века местните са се изхранвали от Бърда, днес тя е лесен достъп до река Висла и най-вече забавление за туристи. Всеки може да се повози с корабче по Бърда, стига да се разбере с местните.

Към този местен лодкар ни насочиха от туристическия център на Бидгошч. Освен че не разбираше английски, трудно схвана и полския превод от изкуствен интелект. На своето корабче обаче ни качи неговият син - Томаш.

„Плавам, откакто се помня. Под тукашния мост обикалям от 4 години, а по Висла почти 30 години. Така че съм във водата от дете“, обясни Томаш, лодкар.

Томаш и неговият баща возят туристи по Бърда всекидневно, за разлика от големите организирани обиколки, които са в определени дни.

Снимка: bTV

„Имам още две лодки, като тези, но по Висла. Жена ми също може да кара. Имам син, който е на 6 години и той вече управлява лодката сам, аз стоя до него, но и сам се справя, той може да управлява и веднъж успя да плава сам по река Висла цели 3 часа“, каза още мъжът.

Освен със семейни истории и пролетно настроение, корабчето на Томаш ни изненада с още нещо.

„Тази лодка, с която плаваме сега, се нарича „фрик“. Това са дървени лодки, реплики на старите лодки, които са извличали пясък и чакъл от реките. Били са лодки за пренос, които днес сме превърнали в атракция. Те са регистрирани като наследството на ЮНЕСКО“, обясни Томаш.

Докато управлявахме за кратко този исторически „фрик“, забелязахме и няколко ограничителни табели. Оказва се, че не само в България злоупотребяваме с природата.

„Понякога, когато времето е хубаво и е уикенд, има от хора, които замърсяват реката. Тук в Бидгошч имаме все повече туристи, което води и до все повече замърсяващи, хора, които дори се къпят в реката“, заяви лодкарят.

Впечатление направиха обаче и мерките, които се полагат за опазване на околната среда.

„Общината тук се опитва да насърчи хората да не правят града мръсен, да се грижат за чистотата. Край реката има боклуци, но всичко това бавно започва да се променя. Не е като преди, когато имаше отпадъци от строежи и т.н. Опитваме се просто да живеем в един чист град“, казва Томаш.

Последвайте ни за още актуални новини в Google News Showcase

Последвайте btvnovinite.bg във VIBER

Последвайте btvnovinite.bg в INSTAGRAM

Последвайте btvnovinite.bg във FACEBOOK

Последвайте btvnovinite.bg в TIKTOK