Идеята за държавни магазини с продукти от първа необходимост с минимална надценка продължава да буди въпроси сред хората в малките населени места.

Първоначално се смяташе, че такива обекти могат да се разкрият в пощенските станции. Самите служители обаче не се виждат и като магазинери. А и самите помещения не са пригодени за търговска дейност.

Кметове предлагат, ако се разкриват такива магазини, това да се случва в общинските центрове, където се струпват много хора. И въпреки, че няма записана разпоредба, че държавните магазини ще бъдат в Български пощи, проверихме идеята възможно ли е селска пощенска станция да се превърне в търговски обект.

Изберете магазин

Разгледай онлайн нашите промоционални брошури

Цените са валидни за периода на акцията или до изчерпване на наличностите. Всички цени са в лева с включен ДДС.
Advertisement

В село Долна Кремена пенсионерите получават ниските си пенсии по график в пощата, която се помещава в една стая на втория етаж на кметството. Отиваме по обяд и вече е затворено, защото работното време с клиенти е от 8 до 11 часа.

Снимка: bTV

„Да видя как ще качи хляба, как ще качи продуктите, нали ще трябва олио, оцет, сирене, салам. Как ще го качи до втория етаж, къде ще го складира, къде ще го съхрани? Помещението е три на три. Първо, ще залежава тази стока и ако трябва да купуваме вмирисана стока за дребни стотинки, хората няма да я купуват и ще се изхвърли“, коментира кметът на Долна Кремена Румен Серафимов.

За да стане евентуално магазин, пощата трябва да се ремонтира, категоричен е кметът, въпросът е и кой ще продава.

„Следобед кой ще продава. Аз ли? Добре, давайте, два тона салам, три тона орехи и почвам да продавам“, добавя кметът.

И хората са в недоумение.

„За мен не е нормално това нещо, кой ще чисти, кой ще качва тая стока, тази жена, като раздава пенсии, как ще смогне да раздава пенсии на 50 човека и в същото време да продава евтина стока. Или например, тя е до 12 ч. на работа, ако някой човек се сети следобед да си купи евтин хляб, как ще дойде да си купи“, казва Веселка Йорданова.

Снимка: bTV

„Абсолютно не го виждам, защото няма смисъл от цялата работа тук за селото, то си има два-три магазина тук и е предоволно“, смята Павлин Колев.

Дори да не е в пощата, евтиният държавен магазин едва ли ще е конкуренция на частния.

„Не виждам смисъла при този магазин да имаме евтин магазин, който няма да работи със същите условия, при които ние работим. Ние работим сутрин от 6, вечер до 20-21 ч., докато има хора. В другия магазин предполагам, че ще продават няколко неща, няколко асортимента“, отбелязва Клавдия Петкова, управител на магазин.

Проблемът е и в това, че някои пощи не работят всеки ден. В село Лютиброд например е отворено в понеделник, сряда и петък.

„В ден вторник и четвъртък няма как да стане, не работи пощата, не. Служителят работи, но обслужва село Оселна“, казва Румяна Георгиева, пощенски служител.

Според кмета на Долна Кремена, ако изобщо се осъществи, идеята с държавните магазини, трябва да се пренесе в града.

„Магазини евтини да има в общинските центрове, в общините, има 260 общини, във всяка община да има такъв магазин, пък който иска, от тука да иде да си купи евтин хляб и салам“, предлага кметът Румен Серафимов.

А някои са убедени, че нито в пощите, нито никъде другаде ще има държавен магазин.

„Кога? Както станаха бензиностанциите ли? Е, ще стане, ама друг път“, казва Филип.

Вместо  за магазини с народни цени, парите да отидат за повишение на доходите, заради които сме на опашката в Европа, предлагат още в Долна Кремена.

Последвайте ни за още актуални новини в Google News Showcase

Последвайте btvnovinite.bg във VIBER

Последвайте btvnovinite.bg в INSTAGRAM

Последвайте btvnovinite.bg във FACEBOOK

Последвайте btvnovinite.bg в TIKTOK