Проверка на bTV показва колко струват хранителните продукти и лекарствата в Турция. Има ли фрапиращи разлики, предвид поредното увеличение у нас на основни храни и все още изгодно ли е да се пазарува в южната ни съседка?

Екипът ни се отправя към Турция, за да провери има сериозни разлики в цените на основните продукти и лекарствата там и у нас.

Къркларели се намира само на 40 километра от границата с Малко Търново и един от най-предпочитаните градове за пазар от българите.

По улиците на всеки ъгъл местните предлагат череши. Килограм е 70 турски лири, което е около 3,91 лв. По-дребните череши са по 50 турски лири, а едрите са на 70.

Като пресметнем, килограмът излиза около 3,90 лв., а у нас се продават с близо лев нагоре. Цените и на повечето плодове и зеленчуци също са по-изгодни. Като например килограм домати е 1,30 лв., разлика от близо 2,30 лв.

Снимка: bTV

„Някои неща са много евтини, а други са по-скъпи. Реално погледнато това, което беше преди 8-9 месеца - супер евтино тук, вече не е така. Доста по-скъпо. Особено месата им са много скъпи, млечните продукти, някои от тях. Ние идваме заради разходката, да се видим тук с наши приятели, да хапнем нещичко. На пазара най-много ни харесват хлебните им изделия, малко зеленчуци, сладки, в общи линии това“, казва Рауф Сабах.

На един от най-посещаваните магазини от българите се купуват основно зехтин и маслини.

Много от търговците примамват клиентите с надписи на български, а продавачите са готови на всякакви трикове, за да продадат стоката си.

Снимка: bTV

„Намаляваме цените за българите, правим промоции. Например 5 литра зехтин екстра върджин го давам на 1200 турски лири. При нас клиентите могат да пробват на място нашите продукти, за да си изберат какво да купят“, казва търговецът Борак Арслан.

Освен за хранителните стоки, много от българите пътуват основно заради лекарствата.

Най-търсеното лекарство е за грип и настинка, което излиза близо три пъти по-евтино отколкото у нас.

„Казват, че са по-качествени продуктите в Турция за диабет, хората веднага си регулират захарта. За тях има голям интерес. Иначе знам, че ги има но обикновени модели в България, но тези комбинираните липсват. За артрит и ставни болки мазила и таблетки търсят и против гъбички доста продаваме. Все още при лекарствата няма увеличение, но очакваме след юли месец пак процент нагоре, може и тогава ако пак турската лира изгуби ценността си, горе-долу същите цени ще станат като на българския лев“, обясни фармацевтът Аркмен Шахин.

Сериозен интерес от българите има и за различните видове хранителни добавки и витамини, които не могат да се намерят у нас.