Председателят на Националната асоциация на зърнопроизводителите Илия Проданов е подал оставка като съветник на земеделския министър. Неговите мотиви са, че няма как да води протести срещу правителството и едновременно с това да бъде част от Министерството на земеделието. Решението за оставката му е било колективно.

Протестите на зърнопроизводителите се организират дни след решението на Народното събрание за отпадането на забраната за внос на украинско зърно.

Изберете магазин

Разгледай онлайн нашите промоционални брошури

Цените са валидни за периода на акцията или до изчерпване на наличностите. Всички цени са в лева с включен ДДС.
Advertisement

Мнозинството в парламента премахна забраната за внос на зърно от Украйна. Управляващите уверяват, че така ще поевтинеят продукти - сред които и олиото.

Ситуацията, в която се намираме, е доста неприятна. Имаме доста поставени проблеми на масата, които трябва да се решат“, каза председателят на Националната асоциация на зърнопроизводителите в оставка Илия Проданов.

Той коментира думите на премиера Николай Денков, че зърнопроизводителите са терористи, като заяви, че  се изместват фокуса само върху сектор „Зърнопроизводство“, а протестът е от целия сектор.

„Много е важно да се каже, че ние преди 15 дни сме входирали писмо до академик Денков с молба за среща точно на темата внос от Украйна на зърно, за да видим как може да се реши този проблем. До момента, докато взеха решението - ние покана за среща нямахме. Един единствен път имаме покана и тя дойде, след като решението за вноса беше прието в Народно събрание и след като обявихме протести и другото много важно е че това решение се взе в НС, не мина през земеделска комисия, нито беше обсъждано с бранша“, каза още Проданов.

„Проблемът с ниската суровина у нас не е нещо, което можем ние да диктуваме. Това са международни пазари, които определят цената в България. Забраната беше наложено от предишният земеделски министър и тя подведе земеделците, даде им надежди, че цената може да се повиши и през следващите месеци това да им помогне да реализират по-добре продукцията си“, коментира Георги Койнов - финансов директор на едно от най-големите предприятия за производство на олио.

Той добави и че цената на олиото в световните мащаби след началото на войната в Украйна пада надолу и у на също може да е така, но зависи от международните пазари.

Койнов заяви и че ако има забрана за внос на украинско зърно у нас, предприятията ни отново може да работят на намален капацитет или потенциално да преустановят работа.

„Което автоматично означава потенциално освобождаване на хора и затрудняване работата на една индустрия, която има носи изключително голяма добавена стойност за България“, добави той.

Според него махането на забраната е в полза на потребителите.

Утре браншът на зърнопроизводителите и целия сектор "Селско стопанство" излиза на протест в 10 часа на 46 точки в страната, каза Проданов.