Напрежението между властта и зърнопроизводителите нараства. Браншът отказа среща с правителството, а премиерът акад. Николай Денков определи исканията им като неоснователни.
Все по-невъзможен изглежда към този момента добрият диалог между властта и зърнопроизводителите. Днес те влязоха в спор и за това кой на кого е отказал покана за разговори.
Според премиера той ги е поканил на среща днес в Министерския съвет, а те са я отклонили. Според сектора още преди 15 дни са му изпратили писмо с притесненията си.
Напрежението се появи, след като парламентът отново разреши вносът на зърно от Украйна с мотив, че така ще се намали инфлацията и дори цените за потребителите.
Зърнопроизводителите отговориха, че ще понесат щети и обявиха, че в понеделник и във вторник излизат на национален протест.
„През последните 2 дни те започнаха да се държат като терористи, използват фалшиви аргументи, поставят искания – "незабавно да се случи това, ако не го направите, ние ще блокираме държавата". Аз с терористи не преговарям. Аз очаквам от тях да дойдат на масата и да преговаряме по същество“, категоричен бе министър-председателят Николай Денков.
„Думата "терорист" – да наречеш хора, които си изразяват мнението чрез абсолютно законни протести, не го намираме за нормално и ако това не е ескалация на протестите от негова страна, просто не знам кое е“, посочи Илия Проданов, председател на Националната асоциация на зърнопроизводителите.
В спора се намеси и председателят на ГЕРБ Бойко Борисов, който призова за диалог, но и видя допуснати грешки.
„Акад. Денков е млад премиер и във всички случаи протестите не са му приятното нещо. Това се решава на преговори на масата в МС, не с трактори отвън. Моят съвет към тях е да ги забравят лошите хвърлени думи, да седнат на масата, ще им помогнем, но тук за съжаление имаме слаб земеделски министър, до този момент не съм видял икономическия“, коментира Борисов.
Искрите между властта и бранша на останаха незабелязани и от опозицията.
„Тези предадоха България. Ние заявяваме, че не трябваше да се вдига забраната за внос на украински продукти и че по тази начин ще спасим българската икономика и българското земеделие. Така че смятаме, че тези протести са справедливи“, обясни лидерът на БСП Корнелия Нинова.
В подкрепа на вноса на украинско зърно се обявиха обаче преработвателите, които няма да бъдат на протеста.
Георги Койнов, финансов директор на преработвателно предприятие
„Пет месеца, след като беше въведена забраната, вече всички знаем, че тя не даде никакъв резултат. Не реши нито един проблем на земеделците, а напротив - беше само в ущърб на преработвателите, респективно донесе по-малко добавена стойност, която остана в България“, обясни Георги Койнов, финансов директор на преработвателно предприятие.
Заявката за протестна блокада на страната в понеделник остава без промяна.