Път за душата - така наричат пътя Камино. Маршрут, който преминават хиляди хора всяка година в търсене на себе си или на границите на своите възможности.
Дългият път на пилигримите тръгва от твоя дом, а нужният багаж е една раница. Маршрутът в Северна Испания има над 1000-годишна история. Според легендата в катедралата в испанския град Сантяго де Компостела, който е крайна точка за поклонниците, се съхраняват мощите на Св. Яков.
Това прави Сантяго де Компостела третия по важност поклоннически град след Рим и Ерусалим.
Ел Камино де Сантяго де Компостела е един от най-интересните маршрути в света. Започва във Франция, изкачва Пиренеите и преминава през цяла Северна Испания. Дълъг е около 800 км, които се извървяват пеша – така повелява традицията, която датира от IX век.
Според една от легендите пътят Камино минава точно под Млечния път. През 1980 г. испанският свещеник Елиас Валиня Сампедро започва да маркира пътя с жълти стрелки, които и днес водят пилигримите към катедралата с мощите на Св. Яков.
Две българки - Дора Прангаджийска и Мариета Петрова, се завърнаха от това необикновено пътешествие преди дни.
„Поне от 10 г. мечтая да извървя този маршрут. Първоначално смятах да го направя сама. След това обаче пътят ме повика по един странен начин, като ми предложи да го извървя с мои приятелки. За мен това е едно завръщане към себе си”, разказа Дора Прангаджийска.
„Това е едно пътуване към себе си, към другите и природата. Пътуване към опознаване”, допълни Мариета Петрова.
Те са изминават маршрута вече три пъти. Първия път са вървели по около 25 км на ден. И така 34 дни. Признават, че не са били толкова добре физически подготвени.
„Важно е намерението, с което тръгваш, а не физическата подготовка. Казах си, че ще ходя до там, докъдето мога да стигна. Пътят ни позволи да го минем, дори да нямаме толкова добра физическа подготовка. Важно беше дишането, връзката със себе си и с Вселената”, разказа още Дора Прангаджийска.
Мариета Петрова допълни, че трябва да се наслаждаваш на това, което идва по пътя.