Над 1000 овце, стотици изложители и хиляди гости се събраха на поляната над Петропавловския манастир за седмото издание на традиционния събор на овцевъдите. Форумът е уникален за Европа и в него тази година има участници от Австрия, Азербайджан, Босна и Херцеговина, Германия, Грузия Дания, Израел, Испания, Италия, Литва, Латвия, Македония, Молдова,  Румъния, Сърбия, Чехия и Финландия.

Той е и възможност стопаните да обменят опит и да търсят заедно решения на сложните ситуации. „Когато обществото е зад нас, решаваме много текущи проблеми”, каза един от организаторите – Симеон Караколев.

Снимка: bTV

Представени са 16-17 породи овце, специално подбрани от научен колектив.

Освен тях има производители на месни и млечни продукти, селскостопанска техника, оборудване и фуражи и др.

Снимка: bTV

Организирани са и състезания по стригане и доене на овце.

Междувременно прабългарска школа „Багатур” прави демонстрации. Възстановяване на традициите и ценностите от далечните времена чрез показване на танци, ритуали и бойни умения – това е целта на школата, обясни нейният ръководител Явор Гънчев.

Снимка: bTV

„Ние сме една от най-големите групи за реконструкция на Първо българско царство”, посочи той и обясни, че дрехите, оръжията и аксесоарите за изработени на база на изследователска информация за това как са изглеждали оригиналите преди столетия.

Снимка: bTV

Какво искат да постигнат от „Багатур”? Да запазим историята си такава, каквато е била наистина, отговаря Гънчев.