Над 3220 аптеки работят в България, само 34 обаче са денонощните. Темата с достъпа до лекарства в по-малките населени места остава неразрешена от години – често заради икономически причини.
В Монтанско, например, има и цели общини, в които няма никаква аптека. Подобна е ситуацията и в Благоевградско.
Според последните данни на статистиката жителите на Монтанска област са над 114 000. Много от тях живеят в административния център – град Монтана.
Разгледай онлайн нашите промоционални брошури
Сред предимствата им е големият избор на аптеки. Този избор обаче е валиден само денем. Нощем нито в града, нито в което и да е друго населено място в региона, има работеща аптека.
Преди почти година Общинският съвет в Монтана прие отпускането на до 3000 лева на месец от общинския бюджет на аптека, която да работи с удължено работно време.
В село Градево живеят 150 постоянни жители, предимно възрастни хора. Аптека нямат, най-близката е на 10 км - в град Симитли. Когато им трябват лекарства, разчитат на помощ от близки или от кмета.
Кметът Николай Филимонов е наясно с проблема и е убеден, че поне частично той може да се реши.
Фармацевтът Антония Николова имала идея да отвори аптека в друго по-голямо симитлийско село - Крупник, но се сблъскала с проблем заради липсата на кадри.
Николова споделя още, че дори в големите градове заради липсата на кадри липсват денонощни аптеки. Издръжката им, от друга страна, също е икономически нерентабилна за собствениците.
Последвайте ни за още актуални новини в Google News Showcase
Последвайте btvnovinite.bg във VIBER
Последвайте btvnovinite.bg в INSTAGRAM
Последвайте btvnovinite.bg във FACEBOOK
Последвайте btvnovinite.bg в TIKTOK