В Обединените арабски емирства са намерили иновативен начин да превръщат хранителните отпадъци в авиационно гориво.
В сърцето на арабската пустиня малка компания е намерила иновативен начин да се справи с два глобални проблема - хранителните отпадъци и нуждата от устойчива енергия - като използва силата на черната муха войник. Биологът, който стои зад предприятието, Хайтем Риахи, е създал среда, в която тези мухи могат да се развиват.
„Само за 10 дни те нарастват 500 пъти над първоначалното си тегло, като консумират големи количества хранителни отпадъци", обяснява Риахи.
Разгледай онлайн нашите промоционални брошури
„След това ги събираме и извличаме протеини и масла. Протеинът се превръща в храна за животни, а маслото се преработва в устойчиво авиационно гориво“, казва той.
Оказва се, че този метод е изключително ефективен.
Мухата черен войник, която консумира огромни количества ферментирала храна, играе важна роля в намаляването на отпадъците от сметищата и превръщането им в ценни продукти. Протеинът от ларвите се използва във фуражите за птици, а извлеченото от тях масло служи като екологична алтернатива на нефт.
Системата е проектирана така, че да се самоподдържа. Мухите не само растат и консумират отпадъци - те се възпроизвеждат.
„Събираме техните яйца, от които се излюпват ларви, и започваме цикъла отново. Това означава, че не е необходимо да внасяме нови яйца отвън, което ни прави устойчиви“, пояснява Хайтем Риахи.
След като ларвите погълнат достатъчно отпадъци, те се събират и преработват. С винтова преса маслото се отделя от протеина и се преработва в авиационно биогориво.
„Целта е да се създаде система със затворен цикъл. Тези ларви не са просто консуматори на отпадъци; те превръщат тези отпадъци в нещо ценно. Ние създаваме множество устойчиви продукти от един и същи източник“, каза още Риахи.
Една трета от цялата храна, произведена в световен мащаб, се разхищава, като голяма част от нея се озовава на сметищата, където допринася за отделянето на вредни парникови газове.
„Технологията, която разработваме се справя с проблем не само на Обединените арабски емирства. Ако успеем да превърнем тези отпадъци в нещо полезно ще помогнем на планетата, но и ще създадем нови, устойчиви индустрии в този процес“, обясни биологът.
Възможно ли е в следващите десетилетия самолетите да летят изцяло благодарение на лаврите, предстои да разберем….
Последвайте ни за още актуални новини в Google News Showcase
Последвайте btvnovinite.bg във VIBER
Последвайте btvnovinite.bg в INSTAGRAM
Последвайте btvnovinite.bg във FACEBOOK