Киев се е адаптирал за живот по време на война. Магазини и ресторанти работя, а търговски центрове са били възстановени, предават специалните пратеници на bTV в Киев Цветана Балабанова и Александр Осиченко.

Те бяха там и преди година, когато се чу първата въздушна сирена за тревога и станаха първият български журналистически екип, който предаваше на живо началото на войната.

12 месеца след началото на руската офанзива много от украинците не искат да напускат страната си и запазват висок дух. Такива са и военнослужещи от Четвърта бригада за бързо реагиране на Националната гвардия на Украйна.

Изберете магазин

Разгледай онлайн нашите промоционални брошури

Цените са валидни за периода на акцията или до изчерпване на наличностите. Всички цени са в лева с включен ДДС.
Advertisement

Наричат ги „пазителите на небето“. Мисията им е да не допуснат вражеска ракета да удари градовете. Не искат да разкриваме имената им, а само позивните – Меч, Стрела и Рок.

Историите на войниците от 4 бригада за бързо реагиране на Националната гвардия на Украйна
Снимка: Редакторски екип

„Когато се задействат сирените, ние сваляме предпазителя на преносимия зенитно-ракетен комплекс, слагаме го на рамо и без значение колко трае въздушната тревога – 30 минути, час или 4 часа – през цялото време сме в пълна готовност“, обясни „Стрела“.

Стрела
Снимка: Редакторски екип

Всеки от тях помни точните дати, на които е свалил противникова ракета. И признават – действат бързо, а после се радват дълго.

„Когато се прибирам вкъщи, синът ми ме посреща. Тупа ме по краката и казва – „Татко пак е пускал ракети. В детската градина ни прибраха в убежището - значи татко е работил“, споделя „Рок“.

Рок
Снимка: Редакторски екип

Въпреки че е в армията от повече от пет години, Рок признава, че и той, и другарите му са били неподготвени за количеството на противника и за огневата му мощ.

Максим споделя същите впечатления след 5 месеца, прекарани в Бахмут.

„Те стрелят хаотично, унищожават цивилна инфраструктура, жилищни блокове, без значение дали има хора, или не. Просто изтриват града от картата на Украйна. И въпреки че понасят много големи загуби, сякаш не им пука. Не си броят войниците, изпращат неподготвени хора на смърт. И това е наистина ужасно“, обяснява Максим Тера от бригадата за бързо реагиране.

Снимка: Редакторски екип

Въпреки тежката ситуация, след няколко дни Максим отново заминава за Бахмут. Ще удържат ли града – не смее да предполага, но той има цел – освобождаването на родината си.