Трявна е дом на второто светско училище у нас, но и на редица занаяти. Голяма част от тях се съхраняват в националната гимназия по приложни изкуства Тревненска школа“. Днес там се обучават над 130 ученици в дърворезба, иконопис и интериорен дизайн.

Снимка: bTV

През 1920 г. недалеч от гарата на Трявна местните жители решават да построят училище, което да съхрани древните възрожденски школи.

Изберете магазин

Разгледай онлайн нашите промоционални брошури

Цените са валидни за периода на акцията или до изчерпване на наличностите. Всички цени са в лева с включен ДДС.
Advertisement

„Цар Борис III купува земята и я дарява, за да може да се създаде такова училище. То претърпява много развития през епохите, но една от ключовите и важните е 1976 г., когато за пръв път се формира и Министерство на културата и се създава стратегия за развитие на културата. Един изключително качествен модел как може да се съхраняват автентичните занаяти, които в целия свят изчезват“, разказва Орфей Миндов, директор на Тревненската школа.

Така за вековната си история школото по художествени занаяти започва да привлича едни от най-видните резбари и занаятчии за тревненския регион. Делегати пътуват до всички краища на света, за да показват произведенията на учениците, а днес някои от тях се съхраняват в училищните коридори.

Снимка: bTV

„В тази изложбена зала може да видите авторски решения, които са от последните 10-15 години. Това е продължението на тази традиция. Децата, които идват да участ тук са от цяла България“, казва директорът Орфей Миндов.

Снимка: bTV

Даниел както и голяма част от съучениците му живеят в общежитието наблизо. За него последните пет години са уроци по занаят.

„Научаваш не малко неща, това ми помага да се развивам като човек и да изразявам идеите си по-добре. Никой не може да види какво се случва в главата ти и ти го изразяваш на дърво. То е прецизна работа, защото няма връщане назад, като направиш един по-рязък разрез, не е като при глината. Направиш ли голяма грешка ,връщането назад е по-трудно“, споделя той.

Снимка: bTV

След като завършва университет Дилян Ангелов получава възможност да започне работа в Тревненската школа и да преподава на ученици. 

„Майстор съм тревненската школа. Завършил съм дизайн, но в момента се занимавам с дървообработването в училището. Тази година изработваме иконостас за едно село до Стражица. Най-голямата ми награда е да виждам ученици, които сами успяват да направят това, което ги уча“, споделя той.

Снимка: bTV

Жаклин Минчева пътува всяка сутрин от Габрово до Трявна с автобус.

„Много харесвам това училище, то носи различно излъчване. Харесва ми с какво уважение и поклонение се рисуват иконите. За много хора вярата е спасение, къде намират себе си и спокойствие в живота си. По този начин понякога намирам спокойствие в моя“, казва тя.

Снимка: bTV

В света на съвременните технологии, интериорните дизайнери на школата продължават да развиват и реализират свои 3D проекти.

Снимка: bTV