„Определението за тен е следното – това е защитна реакция на меланоцитната система към UV лъчите. В този контекст здравословен тен не може да съществува. Тялото се опитва да се защити и кожата изръсва пигмент, който застава като щит пред ядрото на клетките“.
Това заяви в предаването „Тази неделя“ дерматологът д-р Маргарита Къчева.
„Обикновено препоръчваме излагането на слънце. Да сме навън е нещо, което е задължително. Да имаме дейности навън е определящо и за производството на серотонин, както и на витамин D. Но трябва да познаваме безопасните часови пояси“, обясни още д-р Къчева.
„Най-безопасните часове са до 10 часа и след 17 часа. Опасният часови пояс се разширява. През останалото време е по-добре да сме под непряка слънчева светлина. Чадърите ни предпазват само до 30% от UV лъчите“, добави тя.
„Много е важно да познаваме индивидуално кожата си. Всяка кожа има определено време, в което може да стои на слънце без да бъде предпазена. Това се определя от фототипа на кожата. Използването на слънцезащитен крем, широкоспектърен – е задължително. Най-важното е той да се репликира на два часа. През летния сезон е задължително да използваме над 30 фактор“, съветва специалистът.
„Поне веднъж в живота си човек трябва да посети специалист, за да се запознае с образуванията по кожата си. Да се запознае с това дали има рискови бенки, които трябва да бъдат проследявани. Дали въобще тези образувания са бенки, защото има видове образувания, които много приличат на бенки, но не са“, каза още д-р Маргарита Къчева.
Тя апелира поне веднъж годишно да се прави профилактичен преглед при дерматолог.
„При децата е по-деликатно, защото те много се движат. Правилото е – UV дрешка и водоустойчив продукт. Слънцезащитните продукти се препоръчват над шестмесечна възраст. Спецификата е да са с минерален филтър“, обясни още тя.
Целият разговор вижте във видеото.