Майстори от световна класа и десетки възпитаници на специализираните училища за традиционни занаяти си дават среща в Трявна. Обединява ги едно – желанието да създават изкуство от дърво. Резбарството е традиционната сила на планинския град.
В началото на XIX век тук се провежда и първият художествен конкурс у нас. Чорбаджи Христо Даскалов не харесал новата си къща и, обиден, майстор Димитър заявил, че може в Трявна да няма традиция домовете да се украсяват със злато, сребро и мрамор, но от орех, липса, елша и круша ще направи такива тавани, каквито не е и сънувал.
В този момент неговият калфа Иван станал и казал, че може да направи даже по-добра украса.
Двамата работили затворени в две отделни стаи 6 месеца, като големците на Трявна в крайна сметка харесали повече Майското слънце на майстор Димитър, който станал и баш майстор.
Каква е целта на днешното мероприятие? „Така да направим, че резбата да остане в традицията на нашия град и историята на нашата родина”, отговори пред bTV кметът Дончо Захариев.
Проблеми, обаче, не липсват. „Нашата идея беше много по-мащабна и се осъществяваше с Министерството на културата. За жалост, поради финансови проблеми не можахме да представим всичките 24 училища под егидата на МК”, посочи той. Само 4 школа тази година имат представители в Трявна.
„Децата търсят своята реализация в професии, които са по-модерни и по-добре заплатени. Поддържаме духа на Художественото училище и привличаме деца, макар и трудно”, сподели той.
Събития ще има както на старинния площад пред часовниковата кула, така и пред общината, където петима майстори ще работят с нетрадиционни средства – моторни резачки.
„Симпозиумът, който се прави в момента, има една уникална постановка, защото трябва да стане всичко за 3 дни”, посочи доц. Роберт Цанев. Ще победят ли учениците своя учител? „Този облог е по-скоро условен, важното е да се направят работите, да останат за града, да може да ги види обществеността”.