Един от водещите експерти в областта на националната сигурност на САЩ и борбата с радикалния ислямизъм Бригите Габриел е родена в Ливан, където едва на 10 г. заедно с родителите си преживява първите атаки на християнски семейства в републиката.
Днес тя е журналист и съосновател на организацията Act for America.
Детството Ви минава в Ливан, където живеете заедно със семейството си, как изглеждаше страната във вашите детски спомени?
В моето детство страната беше Швейцария на Близкия изток, а и банковата столица. По-голяма част от населението проповядваше християнската вяра. И може да Ви е много странно сега, но Ливан е република, точно както и САЩ. И все още ние определяме нашите лидери с избори. Когато бях малка, всичко около нас бе много спокойно, пътувах често с родителите си, тай като баща ми изкарваше достатъчно пари, за да може да бъдем свободни. До 1975 г., когато животът ни се преобърна. Палестинските бежанци бяха изгонени от краля на Йордания и Ливан прие третата голяма вълна от тях. За съжаление крайните ислямисти се възползваха от тях и така обявиха гражданската война. По това време живеехме в християнския град Маржаюн в южната част на страната. Палестинците нахлуха вкъщи една сутрин, запалиха дома ни, аз се озовах в болница, а след като се възстанових, за няколко години заживяхме в постоянно бомбоубежище, без електричество, без вода и с много малко храна. Така минаха 7 години от живота ми. Спомням си снайперистите, които дебнеха постоянно дали спазваме часовете на движение, зелените растения, които излизаха от покрива на бомбоубежището понякога ни служеха и за препитание. Всеки път, като излизахме, беше като сбогуване, защото не знаехме дали ще се върнем живи.
През 1982 г. Израел създава т.нар. „Зона на сигурност“ именно в Южен Ливан, това накара ли Ви да се върнете към нормалния начин на живот?
Не напълно, все още имаше единайсет ислямски организации, които бяха активни в страната, но отдръпването на трупите и осигуряването на тази зона ни даде възможност да спрем да живеем в постоянен страх. През 1984 г. се преместих да живея в Израел, където работих като журналист. В телевизия „Близък Изток“ видях как религиозният свят се променя пред очите ми. Ислямският тероризъм започна да се разпростира навсякъде по света. Ден и нощ съобщавах тези новини и виждах едни и същи повтарящи се истории и така осъзнах, че местният конфликт, с който бяха белязани спомените ми, всъщност се е превърнал в глобален проблем. Но световният политически елит тогава не разбираше. „Хизбула“ започна да установява своите позиции в Ливан, започна първата интифада, невиждан бунт. И тези събития реформираха света.
В бестселъра си „Защото те мразят“ описвате тези конфликтни ситуации, но кого имате предвид под те? Може ли да сложите под една черта ислямските екстремисти и действията на израелската армия в Газа?
Това е истинска трагедия, и продължава да бъде, тези организации като „Хамас“ използват собственото си население за щит. Ислямският екстремизъм е идеология, от която се храни „Хамас“. Да палестинските деца са непростима жертва, осъждам строго тези действия, но от векове образованието в Палестина е насочено към омраза на останалия свят. И именно това е причината да се засилва влиянието на крайните религиозни организации в определен период имах дом на западния бряг на река Йордан, дом в Ливан и в Йерусалим и така минаваше моята седмица, така че сме да твърдя, че познавам доста добре страните на конфликта.
След атаките на 11.09 създавате и организацията „Действие за Америка“, която често бива критикувана за действията си, и дори се определя като заплаха за мюсюлманското население в САЩ, как приемате тези твърдения?
Създадох организацията си с една единствена цел. Да защита Америка от радикализираните ислямисти, и тук говоря за всички, които са готови в името на „Свещената война“, да жертват себе си с единственото желание да убият враговете си, да използват живите си тела като куршуми целещи се към десетки хиляди, да се врежат, без да им трепне окото в коледен базар в центъра на някой град. Тихото мнозинство не е това, за което се притесняваме, притеснени сме за радикалното малцинство, което убива. И вярвайте ми, в Америка има редица лобита, които подкрепят тези действия, и са на ръководни позиции, имено те са критиците на нашата дейност и ние ще се борим срещу тях.
Работите съвместно с администрацията на Тръмп по време на предишното му управление. Тази седмица той обяви и някой от основните си министри, а Илон Мъск се срещна с посланика на Иран? Какво ще се промени за региона според Вас?
Вижте, президентът Тръмп ще бъде спасителен пояс за Близкия изток. Той не иска война, иска регионът да работи заедно за развитието си. Сега има израелци работещи с египетски компании, директни полети от Дубай до Тел Авив, Йордания пази отчасти Израел от атаките на Иран. Така, че според мен тази посока ще се насочи и към конфликтните региони, ще може да се заговори за мир, защото само мирът може да донесе стабилно бъдеще и най-вече да спаси животи. Стига вече смърт, Египет и Йордания простиха на Израел за иззетите територии, Палестина трябва също да ги последва, така че вярвам президентът Тръмп да помогне и от двете посоки. Това може да се види точно и ясно в предишните четири години на неговото управление, когато нямаше военни действия, създаде се „Авраамовото споразумение“ между Израел, Арабските Емирства и Бахрейн, затова и вярвам, че това, което следва сега, е арабските лидери да вземат общо решение. Президентът Тръмп не започва войни, той ги прекратява и затова очакваме да се случи именно това.
Тогава как след още 4 години виждате Близкия Изток и Ливан под знака на управлението на Тръмп?
Мисля, че ще изглежда прекрасно. Говорих с мои роднини в Ливан през трите последни месеца на изборната кампания и особено след актуалната ситуация там. Ливанците непрестанно се интересуваха от американските избори - с надежда Донълд Тръмп да бъде избран, защото знаеха, че той ще спаси Близкия изток. Хората нямат търпение какво ще се случи със страната, очакват той да помогне за унищожението и на „Хизбула“. Защото ливанците не се свързват с тази терористична организация. Така, че подхождат с надежда.
Последвайте ни за още актуални новини в Google News Showcase
Последвайте btvnovinite.bg във VIBER
Последвайте btvnovinite.bg в INSTAGRAM
Последвайте btvnovinite.bg във FACEBOOK