През цялото лято с партньорските телевизии на bTV ще обикаляме Европа, за да ви разказваме любопитните и вдъхновяващи истории за туризма, кулинарията и малките местни общности. Днес от румънската ПРО ТВ ни отвеждат в Трансилвания, но през очите на крал Чарлз.
Той помага за опазването на местното наследство в Трансилвания. Още преди да стане монарх, тогавашният принц на Уелс посещава този регион почти всяка година, привлечен от селските пейзажи и хармонията с природата.
В стремежа си да помогне за опазването на местното наследство, той купува и реставрира няколко традиционни къщи в три румънски села, основно във и около Вискри. Днес част от тези имоти посрещат туристи от цял свят.
Живописна картина се разкрива сред хълмовете на Трансилвания. Човек може да прекара часове, слушайки бръмченето на пчелите, песента на щурците, повея на вятъра и далечния звън на чановете по кравите, отекващ из долините.
Пеперуди, танцуващи сред глухарчетата, неусетно привличат погледа. Така принц Чарлз описва Румъния. Очарован от красотата на тези земи, той ги нарича свой дом.
„В наши дни е изключително рядко да откриете нещо толкова забележително. Смятам, че в Румъния има около 250 села, които са останали почти напълно непокътнати. Това е невероятно ценно и нещо, с което румънците трябва истински да се гордеят“, казва крал Чарлз III в интервю от 2014 г.
През годините британският монарх придобива няколко имота в Румъния, за които продължава да се грижи и днес. Пътешествието започва от Вискри.
„Не е случайно, че спираме пред тази къща – номер 163. Имот на повече от два века, това е първата къща, която крал Чарлз купува в Румъния през 2006 година. Нека надникнем вътре“, казва Лариса Антал, кореспондент на PRO TV Румъния.
В светлия двор посреща кураторът Домника Макри. Зад масивната дървена порта се разкрива традиционно саксонско домакинство. Основната къща е обзаведена семпло – с теракотени печки и ръчно изработени мебели.
„Леглото е типично саксонско и има изтеглящо се чекмедже. На горното ниво са могли да спят двама души, а още двама – тук, долу. А в този стенен шкаф всяко саксонско семейство е съхранявало ценностите си, включително и крушова ракия“, казва Домника Макри, куратор на Кралската къща във Вискри.
Туристите тук са сърдечно посрещани. Те идват от всички краища на света, за да разберат какво е накарало крал Чарлз да се влюби в това село.
В арт работилница гостите сами могат да открият малките детайли за селото.
„Можете да избирате между печати с различни характерни за Вискри елементи, включително селските къщи“, казват в работилницата.
„Да помогнем на хората да забелязват детайлите. После, когато се разхождат из селото, ще кажат: „Вижте, аз рисувах точно това!“, казва Домника Макри.
Историята не свършва във Вискри. Продължава към Валеа Зеланулуй – царство на птиците и на животни, които спокойно се разхождат по селските улици.
Граф Тибор Калноки е човекът, който първи представя на краля това малко село, сгушено в подножието на планината Бараолт. Чарлз веднага харесва къщата на входа на селото. Именно там обича да пие сутрешния си чай по изгрев.
„Първия път пристигна с хеликоптер и кацна на хълма ей там. Валеше дъжд. Беше с бастун и гумени ботуши. Никой не знаеше кой е. По-късно разбрахме“, разказва местният жител Ференц Преда.
„Той е повече човек, отколкото крал. Всичко, което обича, иска да сподели с другите. Всичко е отворено и достъпно за посещение“, казва граф Тибор Калноки.
Когато кралят отсъства, къщата се отдава под наем на туристи. Най-щастливите дори могат да пренощуват в любимата му стая.
Шяохун Хуан резервира стаята си шест месеца предварително и плаща 130 евро на вечер.
„Надявах се и за щастие имах късмет. Матракът е много мек. Мисля, че това беше най-добрият сън в живота ми. Вижте само тези бродерии. Толкова са красиви. Такива неща вече трудно могат да се намерят. Мисля, че кралят наистина е обичал архитектурата“, казва туристката Шяохун Хуан.
В действителност обаче това, което монархът цени най-много, е природата.
„Цветните ливади са уникални. Не само за Европа, а за целия свят. Никъде другаде няма нещо подобно и то в такъв мащаб“, казва крал Чарлз III през 2014 г.
Когато има възможност, той прекарва часове в разходки сред тях. Днес туристически маршрути следват неговите стъпки.
Цветето, което впечатлява тази туристка, е диворастящо растение, което местните често приемат за обикновен плевел.
Но именно то намира място в престижна книга за флората на Трансилвания, издадена по поръчка на самия крал. В продължение на 10 години 32 ботаници от различни страни изследват тези цветни ливади през всички сезони.
„Това е изключително красива книга, отпечатана по най-високи стандарти върху специална архивна хартия, която няма да пожълтее дори след 100 години. Подвързана е с козя кожа и мраморна хартия“, казва Домника Макри.
Популярността на крал Чарлз променя тези села. Във Валеа Зеланулуй пътищата са асфалтирани, а във Вискри много стари къщи са възстановени.
Днес мнозина от местните се препитават от туризъм и традиционни занаяти. Сред тях е селският ковач, който освен обичайните поръчки изработва и сувенири – идея, която по думите му идва лично от краля.
Възраждането не се ограничава само до традиционните занаяти. Местната кухня също процъфтява.
През 2014 година Мариана Пургел превръща двора си в малък ресторант за туристи. Всеки ден приготвя традиционни ястия за своите гости. Посреща ги с печено месо, домашен хляб и супа топчета.
„Ние я приготвяме малко по-различно. Добавяме заквасена сметана и естрагон“, казва Мариана Пургел.
„През лятото работим усилено и спестяваме. През зимата живеем с това, което сме изкарали през топлите месеци. Независимо дали е много или малко, се справяме. Щастливи сме“, споделя тя.
Макар кралят да пристига в Румъния със своя кралски антураж, повечето чуждестранни туристи достигат до Вискри и Валеа Зеланулуй с автомобил, след като кацнат в Букурещ или Брашов.
Веднъж пристигнали, могат да разгледат района и с велосипед. Специални маршрути свързват селата и преминават покрай гостоприемни дворове по пътя.
„Повече от 120 километра добре поддържани велоалеи свързват хълмовете на Трансилвания и преминават през тези изключително красиви села. Голяма част от маршрута минава през гори и тесни пътеки. Има доста изкачвания, така че електрическият велосипед определено е предимство“, казва Лариса Антал.
Докато все повече хора търсят места, където могат да забавят темпото и да си поемат дъх, селата на Трансилвания постепенно се съживяват.
Семейства отварят домовете си за посетители, готвят с продукти от собствените си градини и учат гостите си на изкуството да спреш за миг.
В крайна сметка всеки си тръгва по-богат – с добре прекарано време и спомени, които остават за цял живот.
Изберете bTV Новините като ваш любим източник в Google




















