Армия, лишена от комуникация, е сляпа, независимо от военната мощ, която притежава. Това каза в предаването „Тази събота“ журналистът, блогър и политически анализатор Иво Инджев по повод атаките с пейджъри-бомби в Ливан и Сирия.
„Нямаме основание да подозираме българска връзка. Разбирам, защо новината в унгарските медии постигна голям резонанс у нас. Ако се намерят някакви доказателства, че България е замесена, това крие потенциална опасност за страната ни – да се предприеме някакво отмъщение“, посочи той.
Журналистът припомни също така, че именно „Хизбула“ са автори на атентата на бургаското летище през 2012 г. Това е терористична групировка, която не бива да бъде подценявана.
„Нивото на сигурност в България е доста ниско, след като позволяване у нас да шетат такива емисари – като тези на „Хизбула“. Да не говорим, че години наред у нас има хора, които пропагандират проирански настроения. Гледам, че напоследък малко са позатихнали“, посочи още той.
Иво Инджев е категоричен, че проблемът е в това, че Близкият изток е твърди близо до България. Ето защо според него експертите по национална сигурност трябва внимателно да следят процесите там и да правят обективни анализи.
„Обективният анализ показва, че Израел постигна огромен успех в региона. След войната в южните райони на Ливан през 2004-2006 ч., от „Хизбула“ заявиха, че са първата арабска армия, която е победила Израел. Тогава те придоби голямо самочувствие, а Иран им увеличи значително военна помощ – дадоха им много повече ракети. Сега всичко това беше разбито само с един удар“, посочи още журналистът.
Той посочи още, че един от ефектите на операцията с пейджърите-бомби е „обезглавяването на тази военизирана групировка, сравнявана с редовна армия“. Според него става дума за 40-хилядна армия.
„Те сега се крият от себе си, от собствения си напредък. Бяха известни с това, че ползват компютри и модерни технология в бойните си действия. Оказа се обаче, че са много назад с материала“, категоричен е журналистът.
Вижте във видеото какво още каза Иво Инджев за „Хизбула“, съвременната комуникация и войната в Близкия изток.