В началото на месеца българският пазар посрещна книгата "КГБ - истинската история на съветските тайни служби". Тя събира историята на една от най-мрачните организации в световната история.
„КГБ е открита веднага след Октомврийската Революция в Петроград от Ленин и Троцки, за до отстрани инакомислещите и противниците на новата власт. В началото се е наричала ЧК или Чрезвичайна комисия, след това ДПУ, НКВД, докато стигне до КГБ“, обясни пред bTV авторът на книгата Бернар Льоконт.
Той е френски журналист и изследовател на тоталитарните режими в Източна Европа. Като дългогодишен редактор на „Фигаро“, той работи и живее в Съветския съюз във времената на Перестройката.
„Както всички журналисти там, създадох контакти с журналисти, членове на КГБ - хора с вътрешна информация. Винаги има канали и приятелски обмен. Западни и източни журналисти, информатори с влияние, към които съм се обръщал за моя вестник, запазвайки тяхната анонимност като членове на съветските тайни служби“, споделя той.
В книгата си Бернар обхваща цялата история на Съветските тайни служби от тяхното зараждане - до техния крах в края на ХХ век.
Още от самото си начало, под диктовката на Ленин и Троцки, Комитетът за държавна сигурност се разправя с враговете си на два фронта - в самата страна и зад граница.
„Вътрешната опозиция е залавяна в лагерите ГУЛАГ, изпращани из цяла Русия, докато външната опозиция е била шпионирана и отстранявана от ЧК - това са всички хора, които представляват опасност за болшевишкия режим. Начинът на работа на КГБ е меко казано радикален. Изпращат хора по лагерите, за да ги елиминират. В началото нещата са били ясни и това е терорът, който КГБ разпространява“, добави той.
С погребението на Ленин и преживяването на двете големи войни, тайните служби на Съветския съюз не отслабват своята хватка - даже напротив.
В този период се зараждат и първите междуконтинентални конфликти на тайните служби – ЦРУ и КГБ.
„Тези две служби за разследване и сигурност си противодействат в една шпионска война. Тя е доста романизирана, захранила е доста сюжети и филми за американските и съветските шпиони. Въпреки това, Студената война в разузнаването е за предпочитане пред Трета световна война“, обясни Бернар Льоконт.
Страниците на книгата съдържат едно от новите разкрития свързани с КГБ - коя е най-голямата операция на съветските служби?
„Има огромен брой шпиони, които успяват да достигнат до планове, които позволяват на Съветския съюз да изработи собствена атомна бомба. В историята на шпионажа това е една от най-важните операции - изобщо в историята“.
За битието на тайните служби днес, Бернар Льоконт е категоричен - не могат да съществуват без Путин, както и той не може без тях.
„Днес, едно ново поколение е в редиците на Федералната служба за сигурност. Това са функционери, не толкова изобретателни, които не се ангажират с отстраняването на вредни субекти, колкото техните предци. Те са днешната свита около Путин, който самият символизира новото ФСБ, защото самият той е бил агент на КГБ. Той е от създателите на ФСБ“, подчертава авторът.
Въпреки своите познанства и познания по проблема, Бернар Льоконт не твърди, че е стигнал до всичко свързано с КГБ. Никой не може да каже със сигурност кои са кукловодите на тази организация, но едно е неоспоримо - попаднал ли си в техните редици, не излизаш от тях.