Екип на bTV беше поканен на репетиция на ансамблите "Пирин", "Тракия" и "Родопа" преди "Нощ на ансамблите". Събитието ще се състои на 10 март в Зала 1 на НДК.

Специални гости на концерта ще бъдат Валя Балканска и гайдарят Петър Янев. Репетицията на новите програми проследихме заедно с колегите оператори Иво Иванов и Пепи Джанаваров. Голямата ни надежда е този репортаж да стигне не само до любителите на народната ни музика и танци, а и до представителите на няколко институции.

“Ние, художествените ръководители на всички ансамбли, изпратихме една декларация до министъра на културата, до комисията по култура в Народното събрание, до президента, в която настояваме на всички ансамбли да се обърне специално внимание, защото те работят за минимални работни заплати, на студено, при много тежки трудови условия, кариерното обезпечаване е почти нулево, защото младите хора не искат да се трудят за такива заплати, при такива условия. Сега наши колеги от духовия оркестър, който се води към ансамбъла, излязоха в неплатен отпуск по собствено желание, за да могат да гарантират заплатите на останалите, тъй като увеличиха минималната работна заплата, но няма бюджет в държавата и парите не се превеждат на общините, с които да се доплати тази разлика.

Проблеми много има. Но ние имаме едно чудесно училище в "Широка лъка", което всяка година създава нови, талантливи деца, които учат там и нови талантливи деца продължават да се занимават с фолклор. Тези, които идват отдолу, наистина ще го пренесат през този век“, коментира Адриан Петров, главен художествен ръководител на ансамбъл „Родопа“.

В Родопите, когато не пеят, свирят на гайда, ако не свирят на гайда - играят.

Мирослав Димитров

„Момчетата са от деца в залата, това е един голям труд. Неслучайно навремето професия "танцьори“ беше първа категория труд и ни пенсионираха заедно с миньорите. Сега не е така, за жалост. Но ето дори и днес са дошли контузени. Да, това е цената - контузии, травми. Професията ни е трудна. В България все още има хора, които смятат: "Еее, да, и аз мога да пея и танцувам. Кажи какво работиш." Не, ние работим това. Ние сме танцьори, ние сме музиканти и певци. Това е ансамбъл "Пирин"“, коментира неговият художествен ръководител Мирослав Димитров.

„Всики се гордеят с нас. Не само с нас, а и от нашите жени, защото и те са част от ансамбъла“, казва Михаил Аладжов от ансамбъл „Пирин“.

„Мисля, че когато публиката се срещне с фолклора, тя го заобичва и остава завинаги наша. Защото фолклорът се развива на много етапи - развива, не само присъства. Клубовете - ние казваме ново явление, това ново явление е може отпреди 20 години, и то се разпространи“, коментира проф. д-р Даниела Дженева, главен художествен ръководител на ансамбъл „Тракия“.

Ирина Василева е част от формацията вече 11 години. Споделя, че всеки ден се тренира и се полагат много усилия.

„Изключително красиви носии и при трите ансамбъла могат да видят зрителите на "Нощ на ансамблите", казва Атанаска Челепиева от „Тракия“.

„Наистина, когато кажа на някой човек, който не се занимава с фолклор, който не е запознат, макар и българин, което не е много добре, реагират доста учудено, с "вдигнати вежди". Оказва се доста трудно да му обясниш на този човек, че това, което ние пресъздаваме на сцената, неговите прадеди са го правили“, споделя Велизар Василев, също част от формацията.