В най-малкия български град има само 240 жители. Мелник е скътан в южните склонове на Пирин, сред пясъчни пирамиди с причудливи форми и е привлекателно място за туризъм целогодишно.

Намерените при археологическите разкопки находки от античността свидетелстват за многовековната му история.

Най-малкият град в България има 240 постоянни жители, но посреща хиляди туристи всяка година и на първо място - с уникалното си местно вино.

Изберете магазин

Разгледай онлайн нашите промоционални брошури

Цените са валидни за периода на акцията или до изчерпване на наличностите. Всички цени са в лева с включен ДДС.
Advertisement

След периода на пандемията, която преживяхме, има ръст на туристите. През летния, пролетния сезон има ръст и на чуждестранните туристи.

Почивката в Мелник освен приятна е и бюджетна.

„Мисля, че едно двучленно семейство, или семейство с едно дете с 500 лв. спокойно може да си изкара уикенда - да посетят нашите механи, да пробват нашето вино, нощувката и да се разходят да разгледат нашите забележителности“, казва Пламен Митов, управител на хотел в Мелник.

Снимка: bTV

В града в изкопани под земята изби, които поддържат температура 12-14 градуса и през лятото, и през зимата, отлежава най-хубавото мелнишко вино.

А да отидеш в Мелник и да не опиташ виното на Шестака е като да отидеш в Рим и да не видиш папата, казват местните. Фамилната му изба е с над 100-годишна история и в нея ни разкрива част от тайните на хубавото мелнишко вино.

Снимка: bTV

„Най-напред се прави от хубаво грозде, разбира се, че това е най-важното, но трябва и майсторлък. Всъщност мелнишкото вино е известно, но много малко хора знаят, какво наистина представлява чистото мелнишко вино, защото то се прави от характерния сорт грозде за нашия район - широка мелнишка лоза и той не вирее на друго място. Много леко за пиене, приятно трапезно, с много характерен плодов аромат“, обясни винопроизводителят Димитър Манолов.

Освен виното Мелник привлича туристи и с 75 църкви и манастири в района, както и с ценни исторически артефакти, съхранявани в музея на града, сред които са и останките на забележителен владетел от рода Асеневци.

„Деспот Алексий Слав, той е един от племенниците на българския цар Калоян, идва тук като независим владетел през 1209 година и тогава започва възходът на Мелник. Неговите останки са намерени в покрайнините на град Мелник, през 2012 година“, казва Антон Димитров, екскурзовод от Мелник.

Снимка: bTV

След седмица, Мелник отново ще посрещне хиляди гости на традиционния фестивал „Златен грозд“.

„Участват всички винарски изби. През това време и много музика ще се лее и много, много хубаво вино. Да заповядат всички, които имат време, желание и настроение. Има какво да покажем! Да сгреем душите с чаша хубаво червено, мелнишко вино“, обясни Сашо Филипов, кмет на Мелник.

Всички гости ще могат да пийнат безплатно от мелнишкото вино, от което някога е пил дори Чърчил, допълва кметът Сашо Филипов.

Последвайте ни за още актуални новини в Google News Showcase

Последвайте btvnovinite.bg във VIBER

Последвайте btvnovinite.bg в INSTAGRAM

Последвайте btvnovinite.bg във FACEBOOK