Кой и как ни пази и кои са най-честите престъпления на улицата? Каква е подготовката на МВР и как действат униформените на терен? Екип на bTV прекара една нощ с патрул на Първо районно управление.
Антоан Златков и операторът Павел Баев ще ни покажат София по тъмно през прозорците на дежурния патрулиращ автомобил.
Първо районно полицейско управление в София обхваща най-голямото по брой население на територия в столицата - над 165 000 души. В обхвата влизат общините Изгрев, Средец и Слатина, както и редица министерства и посолства.
Те познават София и денем и нощем, а тяхната работа е да ни пазят. Тази нощ дежурни патрули са: Красимир Бабечки, който работи като полицай от седем години и Костадин Карамитев, който е полицай от година и половина.
„От детска възраст се възхищавам на хората, които изпълняват полицейските задължения и в общи линии това е главната причина да се занимавам с това нещо. Оборудвани сме с пистолет, радиостанция, белезници, фенер и палка“, разказа Красимир Бабечки.
Какъв е вашият пистолет?
Валтер.
Често ли ви се налага да го използвате?
До момента още не ми се е налагало да го използвам.
Кой е най-трудният момент от вашата работа?
Когато е необходимо да съобщим на хора за починал близък техен човек.
„От дете всеки иска да стане полицай, но аз се включих в по-късен етап, мисълта ми е, че съм работил в частния сектор. Видях как е и затова реших да последвам мечтата си от малък и да видя наистина как е в полицията“, разказа Костадин Карамитев.
„Дежурството започва с пристигане в районното, с инструктаж от ръководителя на взвода, проверка на оборудване, екипировка, разпределяне по маршрути и евентуално тръгване по сигнали“, добави той.
Вашето оръжие е по-различно?
Да, Макаров.
Често ли го ползвате?
Не, досега не ми се е налагало.
Оборудван е с радиостанция, с която води комуникация с колегите. Фенер, белезници, резервен пълнител, спрей.
Тази камера?
Това е боди камера, служителите на МВР я носим, за да могат да бъдат заснети различни сигнали и евентуално нашата реакция.
След проверка на оборудването започва патрулирането в нощта на 20 срещи 21 юли. Първият сигнал е за водач на автомобил, който евентуално е употребил наркотични вещества.
Когато установите, че е приел алкохол или наркотици, директно го отвеждате в районното ли?
Не, първо му се извършва проба на място, след което му се дава възможност как даде кръв и урина за изследване в медицинско заведение.
Пробата на водача за алкохол е отрицателна, но е употребил райски газ.
Употребявате райски газ, колко често го използвате?
Водачът: Чак да употребявам, не бих казал, че употребявам. От време на време се случва понякога.
Какво ви харесва в райски газ?
Липсата на кислород към мозъка.
Случвало ли ви се е да шофирате и да употребявате райски газ?
Не, това е много опасно. Много хора припадат от райския газ и може да се блъснат. Аз просто си паркирам някъде и си дишам райски газ.
Обходът по маршрута на районното продължава. Движим се по жълтите павета. Полицаите забелязват луксозен джип с украинска регистрация.
„В момента извършваме проверка на водача и на автомобила. Имаме специализирана полицейска операция, в която проверяваме автомобили с украински регистрации“, разказват те.
Случвало ли ви се е хората да ви питат, защо точно мен спирате?
Да, случва се, правят се рутинни проверки, за да можем да установим това лице дали се издирва, дали е извършило някакво престъпление, дали евентуално прекарва незаконни вещества или части в автомобила си и така за да можем да го установим това нещо дали се извършва.
Полицаите казват, че наблюдават тенденцията в нарушенията. Все повече граждани шофират след употреба на алкохол и наркотици.
Следващият сигнал, който получават, е за силна музика в градина. След проверка на място нарушение на нощната тишина не се установява. А патрулирането продължава. Мястото е квартал „Христо Ботев“. Униформените казват, че в различните райони спецификата на сигналите е различна, броят им също.
Какво е отношението към вас на хората тук?
Голяма част от хората тук са имали близка среща с полицията, били са задържани под една или друга форма, не очакваме най-гостоприемно да се държат към нас, но това ни е работата и се отзоваваме при абсолютно всички сигнали, които постъпват за района.
В полицията смяната е 12-часова. Понякога се налагат и извънредни дежурства, когато има протести, футболни срещи, посрещане на делегации от други държави.
Служителите на реда разказват, че най-тежките дежурства са били през 2020-2021 г. по време на протестите.
Тогава са протестите срещу правителството на Бойко Борисов, стига се до ескалация на напрежението, как реагирахте вие тогава?
Красимир Бабчеки: Запазихме самоконтрол и проявихме професионализъм.
Вие как приехте тези кадри, които се показаха и по телевизията и в социалните мрежи, на хора които са били бити по тези протести?
Не толерирам такова отношение и не мога да взема страна. Ако човекът срещу мен се държи агресивно, имаме достатъчно заложени инструкции, по които работим същият да бъде обезвреден и да не се стигне до последващи действия.
Имаше ли някакви по-специални насоки към вас, защото видяхме имаше хора с павета, имаше агитки вероятно?
От нас се иска както на всяко едно мероприятие да бъдем максимално сдържани и да проявяваме професионализъм към всяка една постъпка.
Кое най-много ви обижда като реакция от хора, при които отивате на адрес?
Обижда ме, когато хората нямат уважение към институциите, към нас при положение, че ние сме отишли там да им помогнем, никога не отиваме с цел да навредим. По-скоро сме неутралната страна, която е там да помогне, да окаже съдействие и всички да са здрави.
Как гледате на ситуации, в които хората твърдят, че са дали подкуп на полицаи?
Аз лично не познавам такъв случай.
Не ви се е случвало някой да ви предлага?
Не.
Коя е последната ситуация или най-сериозната, която е променила вашата психика?
Костадин Карамитев: Едно лице искаше да се самоубие пред нас с нож. Нямаше да как да се доближим до него, защото тръгваше с нож към нас, използвах спрей, за да мога да го обезоръжа, падна ножа и след това му оказахме долекарска помощ до пристигане на медицински екип, за да може да се отведе и да се спаси.
Случаите не се забравят, картините от тях също. Казват, че най-важното е да се съхраниш.
А когато не можеш да разчиташ на себе си, разчиташ на своя колега и заедно рамо до рамо.