Врачанска област се слави като една от най-облагодетелстваните по отношение на доходите заради АЕЦ „Козлодуй“.

Според НСИ средната брутна работна заплата за месец декември миналата година е 1924 лева. Така Врачанско по статистика изпреварва Варна, Бургас, Стара Загора и Пловдив. Въпреки това всички там знаят, че показателят се вдига заради доброто заплащане в атомната централа.

Извън сектора на атомната енергия положението съвсем не е розово. Масово хората получават между 700 и 1000 лева. В град като Мездра трудовата миграция е начин на живот от години – пътуват до София, Ботевград или Своге.

Пенка Томова живее на 110 километра от АЕЦ „Козлодуй“. Единственият шанс за работа в селото ѝ Лик,  са социалните програми.

„Социален асистент съм. Обслужвам три жени и доходът ми е 660 лева чисти. Това ми е заплатата“, споделя тя.

Снимка: Редакторски екип

„Ако не са децата, да помагат, не може. Всяко ходене в магазина, все по-различни цени и все по-високи. Пазаруваме само за храна, облекло по-малко, лекарства всеки месец. Добре че имаме кокошки и зайци, та спасяваме положението, не купуваме много месо“, добави Пенка Томова.

Най-близкият град Мездра е на 20 километра. Там има повече възможности за работа, но масовата заплата в частния сектор е под хиляда лева.

„Трудно се изкарва с тия пари, сега се чудиш дали да си платиш хляба, дали тока, а после, ако е останало нещо, можеш да си правиш веселби. До 900 някъде стигам. Достатъчно ли е – вие ми кажете“, коментира Гето Гетов.

Снимка: Редакторски екип

В държавния сектор ситуацията е по-добра. Цветелина е учителка, а съпругът й – железничар. Общият им доход надвишава изчисленията  на синдикатите за нормален живот на двучленно домакинство.

Снимка: Редакторски екип

„То при нас на книга съществува, друг е въпросът, че в България винаги се казват доходите, без да се казват данъците. Стигат ни дотолкова, че аз работя, мъжът ми и той е на работа, всеки си прави сметка според чергата“, обяснява Цветелина Ангелова.

Общото усещане е за космически цени и изоставащи доходи.

Снимка: Редакторски екип

„Всичко поскъпва. Едно кисело мляко да влезеш да вземеш и едно прясно - пет лева ги няма, даже и повече и то само за мляко, ами другите работи?“, коментира Мила Димитрова.