Докато милиони хора не излизаха от домовете си, природата си отдъхна, а замърсявани с години туристически обекти върнаха първоначалния си облик. Ще се превърне ли здравната криза в катализатор за устойчива икономика и екология в Европа? Европейският съюз вече прави стъпки в тази посока чрез т. нар. Зелена сделка.
"Евросъюзът дава гаранции от близо 20 милиарда евро за проекти за устойчиво развитие. Бъдещето е със зелена, устойчива и дигитална икономика", обяви зам.-председателят на ЕК Франс Тимерманс.
Месеци на криза. Без ключови производства, заземени самолети, по-малко консумация и по-малко емисии парникови газове. Замърсявани с години туристически обекти върнаха първоначалния си облик, докато милиони хора не излизаха от домовете си. Въздухът стана по-чист.
Със завръщането към нормалността тези странични ефекти на пандемията започват да изчезват и Европа търси работещи, дългосрочни решения.
"Европейската Зелена сделка от една страна цели намаляване на вредните емисии, но от друга – ще работи за създаване на работни места и стимулиране на иновациите", отбеляза и Урсула фон дер Лайен, председател на ЕК.
И всеки може да даде своя принос. Европейски лидери призоваха да ходим на работа с колело, а пешеходците да се ползват с приоритет на пътя. За целта много европейски столици вече започнаха да изграждат нова инфраструктура.
Архитектът Айгар Лаузис от Латвия е един от първите, съобразили желанията си с новата реалност. Създава триколка, която се превръща в къща и лодка едновременно, захранвана от батерии и соларни панели.
"Това е товарна триколка, но и малка къща. Двама души могат да спят в нея. Има кухня, вентилатор, светлини, всичко. Можете да зареждате устройствата си, да спите удобно вътре. Превръща се и в малка лодка", обясни изобретателят.
Лаузис, прекарал четири години на колело от Лондон до Токио, ще направи дизайна още по-екологичен. Каросерията ще е от фибростъкло от коноп, а повечето части - принтирани на 3D принтер.
Европа е едва в началото на усилията за Зелена икономика след пандемията. Резултатите ще се оценяват в следващите месеци и дори години.
Следете повече по темата и споделяйте вашите истории с #ЕвропаСрещуCovid19 в социалните мрежи.