Отбелязването на Деня на Ботев и загиналите за свободата на България започна и в родния град на поета революционер - Калофер. Там се намира единственият музей в България, посветен изцяло на Христо Ботев.

Днес Националният музей "Христо Ботев" отбелязва и 80-годишнина от създаването си.

„Нашите многобройни посетители могат да видят в музея единствените запазени лични вещи. Тази години се навършиха 80 години от отварянето на къщата на Ботевото семейство за посетители. От 1944 г. музеят не е затварял врати“, каза Ася Николова, директор на Национален музей „Христо Ботев“.

Изберете магазин

Разгледай онлайн нашите промоционални брошури

Цените са валидни за периода на акцията или до изчерпване на наличностите. Всички цени са в лева с включен ДДС.
Advertisement

Тя обясни, че Христо Ботев загива на 1 юни, а 2 юни отбелязва подвига на него и четата му.

Снимка: bTV

„Ботев умира на 20 май или 1 юни привечер през 1876 г. на югоизточния склон на връх Камарата. Няма спекулации относно това, че 2 юни е обявен за Ден на Ботев. Това го прави още Захари Стоянов, за да се противопостави на честването на рождения ден на султана. Затова става объркването, че Ботев загива на 2 юни, но той загива на 1 юни. В този 28-годишен живот Ботев е написал най-красивите стихове, посветени на България, отдал е живота си за свободата, която днес трябва да я приемем като безкрайна отговорност не само към тяхното дело, но и към самите нас“, разказа Ася Николова.

По думите ѝ само който е свободен, може да се нарече човек с истински смисъл. 

Честванията в Калофер започнаха още от вчера вечерта със заря. Участие взеха представителната рота на 61-ва Стрямска бригада.

Кулминацията ще бъде в 11 ч. пред мемориалния комплекс, където ще се проведе възпоменателна церемония с митинг-поклонение и с военен ритуал ще бъде изнесено знамето на Ботевата чета.

В 11:30 ч. ще се поднесат цветя и венци пред бюст-паметника на Христо Ботев и майка му Иванка Ботева пред Национален музей „Христо Ботев“.