Броени дни остават до началото на фестивала „Лунар“, който ще озари столичните улици в галерия под открито небе.

Националният дворец на културата ще се превърне в платно за рисуване на трима автори, а в близост до него ще бъде разположена светлинна инсталация, направена от рециклирани мебели. Творбата е вдъхновена от социално отговорния бранд „Добрият пример“ на bTV Media Group

Модерно изкуство оживява върху и върху други сгради и паметници в центъра на София. А зад всяка една инсталация седи екип от артисти, които представят своите послания, чрез светлината.

„Тази година имаме различни послания, както апропо и миналата година. Продължаваме да наблягаме на темата за опазването на околната среда, както и разбира се да разглеждаме по интересен начин новите технологии. Съответно интеграцията природа, технологии и градска среда“, разказва Марин Петков, основател на „Лунар“.

Екипът е познат на българската публика – той създава също така авторско съдържание за фасадите и интериора на едни от най-емблематичните сгради в Европа и света – като например Бранденбургската врата, Болшой театър, телевизионната кула в Берлин, оперетата на емира на Кувейт, църквата Нордеркерк в Амстердам.

„Зад всички тези проекти, седят моите колеги. Всички сме артисти и съответно много други мои колеги, които са или българи, или интернационални артисти. На заден фон виждате две от нашите инсталации, които са в процес на сглобяване и скоро ще оживеят в градска среда“, разказва още Марин Петков.

Артисти от седем различни държави, ще творят върху българските сгради и паметници.

„Полимерупов - една от визиите, която е създадена от Ханс Костас, един артист и фотограф, който е проследил пътя на графитите върху берлинската стена. Той е фотографът, който е направил история за развитието на всички графити и артисти, който предоставя една творба „Позитив вибрешън“, която също е била на берлинската стена“, казва още Марин Петков.

bTV също се включва във фестивала. „Другата много интересна инсталация е на bTV, а именно едни светещи лампи, които са направени от рециклирани материали. Останки от мебели, които се разглобяват на малки модули и вдъхваме нов живот на тези изгубени души. Под формата на светлинна инсталация. Автор на тази инсталация е архитект Марин Марковски“, обяснява още Марин Петков.

Изкуствен интелект ще участва със своя прочит на Шекспир и Валери Петров върху една от фасадите срещу Народния театър. От 11 до 14 май след 21:00 часа всички хора ще могат да видят 24 инсталации, които ще осветят едни от най-ключовите сгради в столицата.